Ako riešiť problém s neotváraním úst pri jedle?

Zodpovedané
26. feb 2023

Dobrý deň,

máme zdravú 15-mesačnú dcérku (ešte stále dojčená, ráno, pred spánkom a v noci). Má problém s prijímaním stravy z lyžičky, vôbec neotvára ústa na lyžičku, nevycucá výživu z kapsičky. Nevieme dostať do nej stravu, keďže si z lyžičky viacmenej len srkne kašičky. Ak sa snažíme vložiť lyžičku so stravou do úst, tak vždy má zúbky spolu.

Je podľa Vás nutné už riešiť náš problém s neotvaraním úst s logopédom?

Čo môže byť dôvodom, že neotvára ústa?

Ukazujem jej ako má urobiť "aaa", ale nefunguje to. Lietadielka s lyžičkou tiež nefungujú. Každé kŕmenie trvá nesmierne dlho, kým jej pomaly medzi zaťaté zuby a pery niečo vložím s lyžičkou.

Ďakujem

Dobrý deň,

čo keby jej jedlo začnete ponúkať po kúskoch a ona sa bude kŕmiť sama s rukami? Alebo jej dávať jedlo s rukami vy? Táto alternatíva tiež nejde? Tiež má zavreté ústa?

Možno jej len nevyhovuje lyžička. Treba skúsiť iné typy, vidličku... Experimentujte v tom ako jedlo servírujete, ale aj v tom, kde - možno na zemi pri knižke by ten problém nebol.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas