Ako riešiť pretrvávajúcu alergickú reakciu na jedlo?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom alergickej reakcie mojej 19-mesačnej dcéry. Pred 1,5 mesiacom sa vyhádzala (asi žihľavka) najmä na tvári, na krku a hlavičke. Všetko zmizlo do hodiny, bola bez teploty, avšak svrbelo ju to. Nič nové nejedla, len asi 3 mesiačiky mandarínky, ktoré už ale jedla v minulosti a bez reakcie. Všetky potraviny od prvých príkrmov som zavádzala 3 dni po sebe a taktiež bola bez reakcie. Práci prášok, sprchový gél som nemenila, ani nič iné v domácnosti, ani sme nikde neboli. V októbri mala covid a koncom novembra soplík. V rodine nemáme žiadne alergie. Teda okrem svokra, ktorý má zrejme alergiu na peľ, ale nikdy sa nedal vyšetriť. Pediatrička predpokladala, že to bola reakcia na mandarínku a odporučila dcérke diétu na 2 - 3 týždne bez konkrétnej špecifikácie. Vylúčila som teda zo stravy alergény (citrusy, exotické ovocie, jahody, rajčiny, vajce, orechy, med, ryby, zeler a pre istotu koreniny škoricu a vanilku). Po pár týždňoch sa jej stav o niečo zlepšil a pred týždňom mala povinné očkovanie. Lekárky som sa pýtala, aký je ďalší postup, keďže to stále pretrváva. Kvôli časovej tiesni ma odbila s tým, že jednoducho jej nemám dávať jesť citrusy a kečup. Posledné dni sa jej to zase vo zvýšenej miere začalo objavovať po jedle, svrbí ju to. Iné ťažkosti nemá, ale nie som si istá, či nerobím niekde chybu v strave. Uvedomila som si, že jej dávam aj cestoviny a piškóty a tie obsahujú vajce. Jedáva chlieb a obilninové kaše s lepkom, rovnako mliečne veci - dostáva umelé mlieko, biely jogurt a syry.

Je normálne, že to tak dlho trvá?

Máme čakať, alebo vyhľadať odborníka a začať to riešiť?

Mám jej zo stravy vylúčiť laktózu aj lepok?

Ďakujem

Dobrý deň,

vylúčenie vecí zo stravy evidentne nemá súvis, keďže sa aj tak vyhadzuje.Predpísané antihistaminiká ste mali?

Ide o žihľavku, ktorá už trvá cez 6 týždňov. Objednala by som na imunoalergológiu. Svojvoľne by som potraviny z jedálnička nevyraďovala.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas