Ako riešiť občasný únik stolice u 5-ročnej dcéry?

Zodpovedané
7. mar 2023

Dobrý deň,

mám 5,5-ročnú dcéru, ktorá bola odplienkovaná, keď dovŕšila 2 roky. Posledné mesiace u nej pozorujem zvýšenú plynatosť, pričom jej unikne aj kúsok stolice. Niekedy jej unikne aj moč. To skôr z dôvodu, že ho dlho zadržiava. Aj napriek tomu, že jej stolica "ujde", tvrdí, že nechce ísť kakať.

Ako mám riešiť tento problém?

Ďakujem

Dobrý deň,

a potom stolica nie je tvrdá?

Znie to totižto ako obtekanie stolice pri zadržiavaní stolice. Rieši sa to jednak režimovými opatreniami (vláknina + pitný režim), jednak dohovorom k nácviku kakania v pravidelnom čase a jednak sa môžu predpísať sirupy na zmäkčenie stolice. Napríklad Dulcosoft.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas