Ako reagovať, keď nás 14-mesačná dcérka bije?

Zodpovedané
10. okt 2022

Dobrý deň,

moja 14-mesačná dcérka nás bije. Vie ma aj ťahať za vlasy a starého otca za nos. Vždy jej vezmem rúčku, pohladkám ňou seba a poviem moja maminka. Niekedy to zaberie.

Je to normálne?

Je potrebné navštíviť psychológa?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne normálne vo vývoji dieťaťa.

Myslím, že Vaše reakcie sú fajn. Už v tomto veku dieťa rozumie pasívne všetkému, takže pokojne jej môžete vysvetľovať situácie. Napríklad: Viem, že sa hneváš, ale my sa doma nebijeme. To nie je dôvod. Zobrať ruku, pohladkať a objať ju. Povedať jej, že ste tu ľúbite ju a skúsiť jej tak zregulovať nevsporiadanú emóciu, ktorú má.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas