Ako prebieha vyšetrenie trojmesačného bábätka na gastre?

Zodpovedané
26. sep 2019

Dobrý deň,

môj trojmesačný synček má reflux. Naša pediatrička tvrdí, že je to bežný fyziologický reflux a vraj to vývojom prejde. Syn prospieva a priberá, ale máva neskutočné stavy. Presne hodinu po kojení začne strašne plakať, grgať, prdkať, vykrúcať sa, zvracať a prehýbať sa. Vadí mu kyselina.

Nie vždy zvracia. Takže asi ide o vnútorný reflux. Chcela by som s ním absolvovať gastro vyšetrenie.

Ako to prebieha?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ono ak má synček reflux, tak podľa mňa gastro vyšetrenie nie je potrebné. Treba nasadiť antirefluxnú stravu (buď pridávajte Nutriton/Gastrotuss /AR formulku - na predpis a odporúčanie obvodného lekára) a antirefluxné opatrenia (menšie dávky, častejšie v strave, dobre synčeka nechať odgrgnúť, spánok v 30st. polohe).

Reflux sa dá potvrdiť sono vyšetrením, ale je to iba 10-minútové vyšetrenie po najedení sa, na ktorom sa môže a nemusí reflux ukázať. Vy píšete, že symptómy má synček až po hodine, takže by sa zrejme ani nepotvrdil.

Avšak ak má kliniku, treba vyskúšať vyššie uvedené zahusťovanie stravy a opatrenia. Konzultujte to však s Vaším obvodným lekárom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas