Dobrý deň,
chcela by som Váš poprosiť o bližšie informácie o priebehu ochorenia a následnej prognóze pri nákaze Bordetella parapertussiss u malých deti.
Moja trojročná dcérka sa nakazila touto baktériou v škôlke. Ochorenie sa prejavilo vysokou teplotou 40°C a občasným kašľom. Následne bol vykonaný ster a potvrdila sa Bordetella Parapertussis.
Máme aj mladšiu 6 mesačnú dcéru, ktorá je pravdepodobne tiež nakazená, lebo občas kašle. Pediater pre obe dcéry predpísal antibiotiká Mladšej dcére ster nerobil. Iba povedal, že je určite nakazená aj ona.
Obed dcéry majú problém s užívaním antibiotík. Mladšej dcére sme dali antibiotikum nasilu. Máme však problém podať antibiotikum staršej dcére. Zriedili sme ho aj s mliekom a prehovárali ju. Podali sme jej ho, ale takmer všetko vypľula.
Deti sú očkované, ale voči tejto nákaze vakcína neexistuje.
Ako zvyčajne prebieha ochorenie spôsobené touto baktériou?
Je nebezpečné?
Nakazená som asi aj ja, lebo mám silný kaeš a užívam antibiotiká.
Mladšiu dcéru stále kojím. Nášmu pediatrovi dôverujem, len ma prekvapilo, že nám nepovedal nič o kontrole.
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
tak v prvom rade, parapertussis je "akoby ľahšia verzia" pertussis - čierneho kašľa, proti ktorému sa na Slovensku a vo väčšine civilizovaného sveta očkuje, nakoľko je to závažné ochorenie, ktoré u detí môže končiť aj fatálne.
Liečba ATB je nutná, ak by ste ju nerealizovali môžu byť bohužiaľ naozaj zlé následky. Deťom podávať ATB musíte, aj nasilu - myslím, že u 6-mesačného dieťaťa by to nemal byť žiaden problém - dajte ju ľahnúť a v ľahu zo striekačky dávať do pusinky sirup po kúskoch, aby bola nútená ho prehltnúť - pozor na to, aby jej nezabehlo - dávajte naozaj iba po kúskoch.
U staršej dcérky taktiež treba nájsť cestu ako, asi by som skôr skúsila vysvetliť dôležitosť, ak to nepomôže, musíte prejsť "k drastickejším" metódam, aj nasilu, naozaj toto ochorenie si to vyžaduje!
Niečo o ochorení čierneho kašľa: prenáša sa vzdušnou /kvapôčkovou/ cestou, spôsobuje ho aj baktéria B. parapertussis - jeho ľahšiu formu. Čas kedy sa prejaví je 1-3týždne, potom nastáva suchý kašeľ, teploty, nádcha (to ešte vyzerá ako bežný infekt dýchacích ciest). Ale ak kašeľ neutícha, zhoršuje sa, je dráždivý, v dlhších záchvatoch, môže dochádzať až k epizódam vracania alebo k sčervenaniu až k zmodraniu pri záchvate kašľa, k tzv.kohútiemu kašľu (po dlhom kašle je hlasný nádych so zvukom), pacient začína byť z takéhoto kašľa unavený, tak už rozmýšľame nad dg. čierneho kašľa. Po nasadení ATB liečby sa symptómy zmierňujú, rekonvalescencia pacienta je 2-4 týždne.
Čo sa týka diagnostiky, okrem výteru sa môže robiť odber krvi na protilátky, ktorý sa opakuje o 3 týždne po prvom odbere. Kontrolný ster si myslím, že Vám doktor spraví po preliečení, kedy určite treba ísť aj na kontrolu.
Čo sa týka liečby, odporúča sa liečiť už pri podozrení - to znamená, ak strašia dcérka má pozitívne výsledky a mladšia je chorá, tak to už je podozrenie, pri ktorom sa odporúča liečiť, nie čakať na výsledky. Najmä ak ide o tak malé bábätko. To isté aj vy by ste mali byť preliečená - neviem aký liek máte, malo by ísť o ATB zo skupiny makrolidov (ak máte iný, tak je treba upozorniť Vášho OL, že deti majú parapertussis a liečbu zmeniť).
Dcérku dojčíte aj naďalej, prajem veľa zdravia!
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas