Ako postupovať pri neschopnosti trojmesačného bábätka zaspať?

Zodpovedané
6. dec 2021

Dobrý deň,

moja trojmesačná dcérka nedokáže samostatne spinkať kvôli neustálemu pohybu je ručičiek a nožičiek. Denné spánky riešime nosičom, kde je v podstate "spútaná" a nevie rozhadzovať rukami (áno všetky 4 spánky v nosiči). Ak ju chceme po zaspinkaní preložiť, je jedno kde, hneď sa zobudí na rozhadzovanie rúk a nôh. Nezaspí ani uspávaním na rukách.

Nočný spánok riešime swaddler zavinovačkou, ktorá ale nestačí, celú noc jej musíme držať rúčky vedľa tela. Veľmi zo sebou metá a neustále sa mrví, otáča hlávku zo strany na stranu, celu noc, aj deň nebyť nosiča.

Pokiaľ spravíme všetko preto, aby so sebou nemohla metať, jej spánok je dobrý, ale samostatne zaspať ani spať nedokáže. Príde čas kedy sa už zavinovať nebude dať, netuším ako jej pomôžeme potom spinkať. Únava nezohráva rolu, vie sa mrviť donekonečna.

Náš pediater povedal, že je to normálne. Skôr mu bolo smiešne, že niečo také riešime.

Je možné, aby nedokázala absolútne zaspať ani kvôli tomu spať?

Druhý mesiac horší ako prvý a tretí horší ako druhý.

Do kedy sa to bude zhoršovať, alebo prejde to vôbec?

Ďakujem

Dobrý deň,

je možné, že pohyby rúk ju vyrušujú pri spánku. Prejsť by to malo okolo 4. - 6. mesiaca. Je to určite netypické, že napriek zavinovaniu ju rúčky vyrušujú. Ani si to neviem predstaviť (predpokladám, že ste skúšali aj klasické perinky a v nich plienkou zbaliť rúčky), ale každé dieťatko je iné.

Určite sa to bude lepšiť. Dobrá knižka o spánku je táto (https://www.prosimspinkej.cz/s-laskou-o-detskem...). Nie, že by Vám vyriešila problém. Ale je láskavá a veľmi upokojujúca pre rodiča.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas