Ako postupovať pri krvácaní z konečníka u 3-ročného syna?

Zodpovedané
28. nov 2022

Dobrý deň,

syn má 3 roky a 15. decembra je objednaný na gastro vyšetrenie. Asi pred 2 týždňami som si u neho všimla na papieri po stolici svetločervenú krv. Najskôr som si myslela, že mu praskla nejaká cievka, no po týždni mu niečo vyšlo z konečníka.

Boli sme u chirurga a ten na základe mojich fotografií zhodnotil, že to bude pravdepodobne polyp a odkázal nás na gastro. Syn je odplienkovaný ešte len necelý mesiac. Myslela som, že to môže mať z prechladnutia, keďže už plienku nemá. Lekár to však vyvrátil. Včera už zo syna išlo viac krvi ako len na papieri po utretí, a preto sa bojím ako to bude do decembra. Nikto mi k tomu vôbec nič nepovedal.

Ako mám postupovať?

Môžem ho kúpať v dubovej kôre a kamilkách?

Ďakujem

Dobrý deň,

kúpeľ v dubovej kôre či kamilkách je vhodný. Čo sa týka krvácania, tak ak sa opakuje, chcela by som objektivizovať, že to je naozaj z polypu. Ak diagnóza bola stanovená iba dohadovo, bolo by potrebné ju potvrdiť, aby bolo jasné, že sa netreba obávať ničoho iného a prešetrovať dôvod krvácania.

Ak synčeknemá iné problémy (únava, modriny, nechutenstvo, teploty, hnačky, tvrdá stolica, bolesti bruška, vracanie..), tak môže byť naozaj spôsobené polypom a postup Vám povedia na gastre.

Akékoľvek akútne krvácanie z konečníka si však vyžaduje prešetrenie a stanovenie diagnózy. Preto by som sa na Vašom mieste opätovne dostavila na vyšetrenie synčeka. Pokojne u obvodného lekára, aby synčeka vyšetril a na základe papiera od chirurga Vás uistil, že stačí čakať na gastro, alebo poslal ešte niekam skôr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas