Ako postupovať pri horúčkach dvojročného synčeka, ktorý má Covid-19?

Zodpovedané
8. nov 2021

Dobrý deň,

máme dvojročného syna, ktorý spolu s nami ochorel na Covid-19. Rodičia sme zaočkovaní a máme stredne ťažký priebeh. Synček zatiaľ nekašle. Je nachladnutý a už štvrtý deň má horúčky. Horúčky má celé dni, takže mu každých 6 hodín podávame Nurofen. Zrážame už od 38,5 - 39°C, pretože synček veľmi plače, už keď má nad 38°C. Stále hovorí, že je smutný, čím nám dáva najavo, že je vo veľkej fyzickej nepohode.

Môžeme kombinovať Ibubrofen a Paracetamol?

Čo robiť, keď po podaní Nurofenu prejdú len 3 hodiny a teplota opäť stúpne?

Môžeme vtedy podať Paralen, hoci ešte neprešlo dosť času od podania posledného Nurofenu?

Kedy je potrebné ísť pri horúčkach do nemocnice?

Koľko dní musí trvať takýto horúčkovitý stav?

Syn má zväčšenú aortu a defekt medzipredsieňového septa (raz ročne chodí na kontrolu), tak sa bojíme, aby mu teploty v tomto smere neuškodili.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

kombinovať Nurofen sirup pre deti a Paralen SUS, ak je horúčka a dieťa v nepohode skúsený rodič môže. Odporúčam si však všetko zapisovať, aby nedošlo k pomýleniu sa a prípadnému predávkovaniu. Okrem toho odporúčam riadiť sa váhou dieťaťa a nie vekom pri dávkovaní, aby bol liek účinný dostatočne aj dlhšie tým pádom.

Medzi liekmi však musí byť minimálne 4 hodinový rozostup. Ak príde horúčka skôr, treba chlapčeka chladiť fyzikálnou metódou - dať ho do sprchy, namočiť bavlnenú plienku a tou ho omývať. Nie studenou vodou, vlažná voda, príjemná pre Vás na ruku okolo 22 stupňov.

Do nemocnice ísť pri akýchkoľvek známkach dehydratácie (málo ciká, nezáujem mimo horúčok), ak by bol neprimerane spavý alebo naopak dráždivý, ak by sa objavovali nejaké škvrny na tele.

Ak by takéto horúčky trvali viac ako 4 - 5 dní vkuse, tak ja by som pacienta chcela ako lekárka opäť vidieť a vyšetriť. No a navyše môžete ísť kedykoľvek keď budete mať pocit, že už potrebujete lekársku pomoc a to doma "nezvládate".

Držte sa

Nurofen sirup pre deti

Nurofen obsahuje liečivo ibuprofén patriaci do skupiny tzv. nesteroidových protizápalových liečiv.

Nurofen 200 mg

Nurofen 200 mg liek je dostupný bez lekárskeho predpisu, obsahuje liečivo ibuprofén. Patrí medzi analgetiká, antipyretiká a nesteroidové antireumatiká.

Paralen SUS

Paralen SUS je liek vo forme suspenzie s obsahom paracetamolu vhodný pre deti od 3 mesiacov/min. 5 kg.

Paralen 100

Paralen 100 obsahuje liečivo Paracetamol. Čapíky sa používajú u detí s telesnou hmotnosťou od 7 kg.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas