Ako postupovať, keď ročný syn má zúženú predkožku?

Zodpovedané
3. okt 2021

Dobrý deň,

syn má rok a doteraz som mu nič s pipíkom nerobila. Kamarátka ma vystrašila a vraj má zúženú predkožku. Vôbec mu nie je vidieť žaluď. A nejde mu to vôbec ani kúsok pretiahnuť cez kožu. S cikaním problém nemá.

Ako to máme riešiť?

Lekárka mu doteraz pipíka nepozerala.

Ďakujem

Dobrý deň,

nemusíte byť v strese, že nie je vidno žaluď, to nie je skoro žiadnemu ročnému chlapcovi. V troch rokoch 80% chlapcom už je. Ide o postupné sťahovanie.

Bezprostredne po narodení chlapčeka nie je potrebné snažiť sa hneď o sťahovanie predkožky. Predkožka fyziologicky v tomto období nie je stiahnuteľná, chráni genitál pred mechanickým poškodením plienkou a pred infekciami.

Po 1. roku začína reálne učenie sa o starostlivosť o genitál chlapčeka. Predkožka sa postupne spontánne začína oddeľovať. Rodič dieťatko starostlivosťou učí budúcej starostlivosti o genitál a zároveň odstraňuje špinu z tejto obnaženej časti genitálu.

Predkožku je dobré sťahovať vo vani, po pobyte v teplej vode, vždy bez náznaku diskomfortu dieťatka, nebodaj plačlivého prejavu (sťahovanie nemá bolieť). Takáto ľahká, nenásilná starostlivosť o predkožku postupne vedie k vytvoreniu rutiny v starostlivosti o genitál (chlapček ju o pár rokov preberie sám) a zároveň ho netraumatizuje.

Do 3 rokov sa predkožka postupne dá stiahnuť väčšine chlapcov. Ak tak nie je a predkožka nie je plne stiahnuteľná, neznamená to hneď problém, ktorý je potrebné riešiť. To už záleží od nálezu. Nie je výnimočné v takom prípade poslať dieťa špecialistovi (urológovi), aby nález skontroloval a navrhol ďalší postup. Samozrejme iný prípad je ak má chlapček nejaký problém - problémy s močením, časté zápaly, bolesť pri močení.

Násilné sťahovanie rodičom nie je odporúčané, spôsobuje malé poranenia, ktoré môžu viesť k zjazvovateniu genitálu a neskorším problémom. Niekedy sa však "pritrafí" a chlapček môže zareagovať bolestivo. V týchto prípadoch môžete použiť v následnej starostlivosti vývar z repíka. ďalšou pomocou pri nepostúpujúcom sťahovaní predkožky je kúpeľ v sleze nebadanom.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas