Ako postupovať, keď 22-mesačný syn ešte nerozpráva?

Zodpovedané
13. jan 2023

Dobrý deň,

syn bude mať v marci 2 roky a stále nerozpráva. Mám pocit, že sa nikam neposunul. Občas z neho vyjde "mama, baba", ale nie cielene na nejakú osobu. Nevie sa sústrediť, neudržím jeho pozornosť pri hračkách či knihe. Celý deň by len chodil po izbách a otváral zásuvky, skrine, hádzal s vecami. Keď sa ho pýtam na nejaké veci, tak rozumie. Odnesie aj niečo do koša. Vydáva len také bábätkovské zvuky, málokedy slabiky.

Celkovo si myslím, že je tvrdohlavý. Vie zatlieskať, ukázať, aký vyrastie. Nezopakuje to ani za nič. Možno raz z 10 pokusov, keď to žiadame. Preto si ani neviem predstaviť, ako by spolupracoval s logopedičkou.

Aký postup by ste nám navrhli?

Ďakujem

Dobrý deň,

spolupráca s logopédom v tomto veku je hraničná. Začína sa väčšinou až po 2. roku života. Dovtedy sa môžu veci pohnúť...

Asi by som odporučila veľa mu spievať, čítať knižky, rozprávať sa s ním aktívne, minimalizovať screen time (rozprávky).

Ešte by som preventívne dala vyplniť tento dotazník. Nezľaknite sa - je to preventívny diagnostický test na zistenie či u dieťaťa nie je porucha autistického spektra. Ja mám takú tendenciu to dávať vyplňovať rodičom detí, ktoré nerozprávajú. Neznamená to však určite nič zlé popredu (upozorňujem na to, lebo občas to rodiča zaskočí...).
https://vyskum-autizmu.webnode.sk/news/skrining...

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas