Ako pomôcť synovi, keď má rastové bolesti?

Zodpovedané
17. apr 2019

Dobrý deň,

mám štvorročného chlapčeka, ktorý veľmi trpí, keď rastie. V noci sa budí s bolesťami, plače a ja mu masírujem nožičky. Občas ich potriem Alpou, ale neviem, či je to správne.

Ako mu môžem pomôcť a uľaviť od rastovej bolesti?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup je správny. Masírovať (teda natierať niečím, nemusí byť Alpa, ide skôr o masáž ako takú) nožičky, synčeka upokojiť. Pri veľmi veľkých obtiažach Paracetamol vo večernej dávke od bolesti (avšak je to liek, treba k nemu aj tak pristupovať).

Pri bolestiach nôh je však vždy dôležité vylúčiť možnú inú príčinu. Väčšina obvodných lekárov si preto pri nejasnostiach robí aspoň odber krvného obrazu, aby a uistilo, že nejde o nič vážnejšie a stav mohol byť hodnotený ako rastové bolesti.

Rastové bolesti sú bolesti, ktoré najčastejšie postihujú dolné končatiny. Výskyt medzi deťmi je až do 20% vo veku 3 – 14 rokov.

Najčastejšie sa objavujú večer, v noci, dokonca niekedy sú príčinou budenia sa zo spánku. Pomerne častý je súvis s námahou a športovou aktivitou.

Postihnuté sú stehienka, predkolenia, päty. Prognóza je dobrá, bolesti sa postupne zmierňujú a nakoniec z nich deti „vyrastú“.

Pri nejasnostiach sa typicky robí krvné vyšetrenie (u dcérky plánované) evidentne rtg vyšetrenie, ktoré sú pri tomto type bolestí negatívne.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas