Ako pomôct synčekovi, ktorý má tmavú stolicu?

Zodpovedané
12. dec 2021

Dobrý deň,

7 ročný syn mal čiernu stolicu. Lieky neberie žiadne. Neviem, že by zjedol niečo, čo by mu takto zafarbilo stolicu. Stravu má pestrú, pitný režim dostatočný a j pohybu má vela. I napriek tomu má dlhodobo problémy s vyprázdňovaním.

Chodíme aj na gastro, ale žiadny problém nezistili. Teraz mal trikrát čiernu stolicu. Pre istotu som ju otestovala testom na okultné krvácanie, ale bola negatívna. Obvodnú doktorku som kontaktovala. Odporučila mi len probiotiká a sledovať.

Syn sa nestažuje na žiadne problémy. Ani na bolesti, nemá teploty a ani tvrdé bruško. Stolica bola čierna, ale aj dosť kyslo nepríjemne zapáchajúca. Synovi robili aj testy na alergiu na mlieko, ale vyšli negatívne.

V poslednej dobe mu aj menej chutí papať, je poblednutý. Aj to som konzultovala s pani doktorkou. Ona to považuje za normálne.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

stolicu treba vyšetriť opakovane. Neviem nakoľko presné sú domáce testy - nemám skúsenosť. Pri údaji tmavej stolice by som takéto vyšetrenie určite chcela u dieťaťa mať.

Aký je dostatočný pitný režim? Mohli by to byť aj 2 litre denne. Pokiaľ je taký a je nariek tomu problém s vyprázdňovaním, tak treba skúsiť nasadiť Dulcosoft po konzultácii s lekárom. Je to zdravotnícka pomôcka vo forme rozotku na pitie, na symptomatickú liečbu zápchy a na zmäkčenie tvrdej stolice. Roztok bez príchuti. Obsahuje Makrogol 4000.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas