Ako pomôcť 6-ročnej dcérke, ktorá má skoro rok kašeľ?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

mojej teraz 6-ročnej dcére brali ako 5-ročnej nosnú mandľu. Pred jej operáciou v decembri prekonala Covid-19 a v januári jej ju brali. Po vybratí začala kašľať a kašle už s prestávkami rok.

Vyšetrenia u kardiológia, pľúcne, krvné testy, alergo sú v poriadku. Začalo to kašľom najmä v noci, ktorý nevedela ovládať. Mala pocit na zvracanie. Raz suchý, potom vlhký kašeľ. Žiadne sirupy nepomohli. Možno iba dočasene utlmiť.

Na alergológii jej vyšlo nízke Iga. Vraj to súvisí so sliznicou a hornými dýchacími cestami. Kašeľ ju vždy chytí vtedy, keď ide spať a ľahne si. Kašeľ sa mení na piskľavý, čo ma desí.

Mám pocit, že sa jej vždy vráti ako ma soplík. Stačí trošku a ako keby jej zatekal. V noci ju sledujem a vyzerá to tak, ako keby niečo jedla, prehĺtala.
Nasadili jej Isoprinosine, Ventolin a Flixotide. Sprejmi nie som nadšená.

Sú spreje návykové?

Skúsili sme aj bylinky a zabrali len na mesiac.

Čo je spúšťačom jej problémov?

Aké sú Vaše odporúčania?

Ďakujem

Dobrý deň,

nakoľko je spúšťačom noc a uloženie do postele, veľmi by som zvážila možné pôsobenie roztočov a iných alergénov v miestnosti, kde spinká, v perinách, koberci. Zamerala by som sa na úplnu očistu prostredia. Inak ste vyvyšetrovaní "zhora dole" a nijaké odporúčanie teda nemám.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas