Ako pomôcť 5 ročnému synovi, ktorý má chronickú zápchu?

Zodpovedané
27. sep 2021

Dobrý deň,

5 ročný chlapec má chronickú zápchu a nechce ísť na toaletu vykakať.

Ako mu pomôcť, aby znovu začal chodiť na toaletu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nateraz liekmi na zmäkčenie stolice, aby sa stolica naštartovala, nebola bolestivá a teda, aby sa nebál kakať a stolicu nezadržiaval. Lieky sú buď voľnopredajný Dulcosoft alebo predpísaný lekárom Duphalac, každopádne by o stave mal Váš doktor vedieť.

No a z dlhodobého hľadiska okrem stravy a dostatočného pitného režimu aj akési "psychologické" povedomie o kakaní, berte ho na záchod so sebou, vravte si o kakaní, na prechádzke si ukážte že psík kaká , že kakať sa musí aby sme boli zdraví a mohli veľa papať atď.

Strava, ktorá v tomto prípade musí byť minimalizovaná: sladkosti, banán, ryža, cestovina, pečivo. Naopak, zaradiť viac: jablko so šupkou, + teraz ešte sezóna: slivka, hrozno, melón, zo zeleniny uhorka, cuketa, tekvica, kapusta, mliečne produkty s probio kultúrami.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas