Ako pomôcť 5 ročnej dcére, ktorá má zápchu a vracia?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

moja 5 ročná dcéra trpí zápchou. Teraz nekakala 5 dní. Dala som jej čipok. S mojou pomocou sa vykakala ťažko a bolestivo. V noci 5x vracala a boli sme na.pohotovosti. Robili jej sono, bolo v poriadku. Znovu nechce kakať a ja bojím dať je čipok. Bojím sa, že sa pozvracia. Vraj má v bruchu ešte stolicu. To nám povedali na chirurgickej pohotovosti. Kakať však musí. Mala aj triašku, ale črevnú virózu nemá. Má aj fissuru.

Ako jej pomôžem?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

čípku sa báť nemusíte, stolicu je naozaj potrebné dostať von.

Ak to však dnes nepôjde a dcérka nebodaj bude vracať, je potrebné ísť opäť na pohotovosť a prípadne dcérku aj hospitalizovať za účelom klyzmy (do konečníka sa dá roztok, ktorý spôsobí zmäkčenie stolice a jej postupný odchod pod lekárskym dohľadom).

Klyzmy sa dajú voľne kúpiť aj v lekárni, ale pokiaľ dcérka vracia, bol by vhodný lekársky dohľad a chirurgické vyšetrenie s vylúčením ileózneho stavu.

Po tomto stave (po jeho zvládnutí) je vhodné kúpiť v lekárni Forlax a dávať dcérke - je to dobrý prípravok proti zápche pre deti, aby sa stav neopakoval.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas