Ako pomôcť 2,5 ročnému synovi, ktorý zadržiava stolicu?

Zodpovedané
17. mar 2022

Dobrý deň,

2,5 ročný syn sa bez problémov odplienkoval, keď mal 2 roky. Asi dva týždne bojoval vtedy s kakaním, ale nakoniec to prekonal.

Po 4 mesiacoch raz potreboval kakať, ale neboli sme doma a nedokázal sa vykakať na návšteve. Odvtedy sa ako keby naučil zadržiavať a s kakaním má obrovské problémy. Drží aj týždeň. Vie zadržať aj vtedy, keď mu dám čipok. Potom pár dní kaká bez problémov. Veľa razy sme sa tešili, že to už prekonal. Ale potom sa vždy vrátil k zadržiavaniu.

Stravu má plnú ovocia a zeleniny. Papá ovsené kaše, polievky. Berie sirup na zmäkčenie stolice a aj probiotiká. Stolicu má mäkkú. Je to vyslovene nejaký psychický blok.

Nedá sa s ním ísť ani von, nechce sa hrať. Len chodí a narieka. Nepomáha ani knižka, ani rozprávky, ani úplatky.

V našej rodine sa nestalo nič závažné, žiadna zmena. Žijeme s mužom v kľude, nezažíva žiadne stresy.

Ako mu môžeme pomôcť?

Ďakujem za radu

Dobrý deň,

popisujete, že vlastne všetko čím mu viete pomôcť medicínsky, stravou, tak robíte. Nepíšete ešte o pitnom režime. Ten je ešte dôležitý, aby prijal tekutín aj 1,5 litra denne (ráta sa tu aj polievka, mlieko, kaša...).

V prípade, že nič nepomáha, tak je vhodná psychologická intervencia, aby sa pomohlo pri psychickom probléme so zadržiavaním.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas