Ako pomôcť 2,5 ročnému synovi, ktorý má stres z kakania?

Zodpovedané
27. jún 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 2,5 ročného syna, ktorého som odplienkovala. Problém s cikaním nemá. Behom dvoch dni už nebola žiadna nehoda, dokonca aj v noci je suchá plienka. Bez plienky je asi 3 týždne.

Máme však problém s kakaním. Vždy, keď to na neho ide, tak zadržiava. Zadržiava, nechce kakať, ani na nočník a ani na záchod. Vykaká sa do treniek, alebo do plienky.

Je to nejaký psychický blok?

Ako mu môžem pomôcť?

Ide kakať, sadne na zácbod a ako náhle zacíti pocit, že to už ide tak, dostane stres. A hneď chce ísť dolu zo záchodu.

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, ide o tzv. psychogénnu zápchu. Je veľmi typická pre tento vek.

Veľmi dôležité sú režimové opatrenia (na zmäkčenie a uľahčenie stolice), aby v strave mal dostatok vlákniny, menej cukru, banánov, ryže a bieleho pečiva (zapeká). Naopak teraz sú super ovocie a zelenina s dostatkom vody (melón, cuketa, tekvica, jahody) a zvýšiť príjem čistej vody na pitie. Zároveň 1 jogurt (nie smotanový) denne, pre obsah správnych probiotických kultúr.

Od Hippu s dajú kúpiť slivkové šťavy, môžete aj to dávať polku denne.

O kakaní so synčekom rozprávajte, že aj Vy kakáte, aj psíček, aj vtáčik, aj pán policajt. Že to je normálne. Vhodné je aj čítanie a ukazovanie si knižiek o hovienkach. Na wc by mal mať so sebou vždy obľúbenú knižku. Ak sa stane nehoda, nekarhať, nehovoriť o probléme s druhými ľuďmi pred ním. A za vydarené "kako" pochvalu, ale nerobiť z toho zasa udalosť (aby sa všetko netočilo okolo kakania).

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas