Ako pomôcť 2,5 ročnej dcére, ktorá má problémy s kakaním?

Zodpovedané
14. jan 2020

Dobrý deň,

naša 2,5 ročná dcérka má posledný týždeň problém s kakaním. Zadržiava a vykaká sa po troch dňoch. Hovorí, že ju to bolí. Na riťke nič nemá.

Na tretí deň mala čipok a stolica jej išla. Bola však suchá a tvrdá, moc objemná. Dcérka veľmi plakala, lebo sa jej nedalo tlačiť. Pomohla som jej teplomerom.

Dnes znova tretí deň stolicu nemala, tak som jej dala čipok. Nepomohol. Ona zadržala aj ten čipok, hoci ju to dráždilo na kakanie. Hovorila, že ju to bolí.

Ako jej môžem pomôcť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

základom je vždy úprava stravy, kde hrá prvú úlohu a často najväčšiu chybu znížený príjem tekutín, resp.malo vody, veľa mlieka. Takže skúste toto a ostatné zásady na zmäkčenie stolice typu dostatok vlákniny zo zeleniny ovocia, veľa pohybu, malo cukru, chleba a mliečnych pokrmov (max. 330 ml denne).

Tu je problém, že stolicu zadržiava na čo je vhodné dočasne podporiť zmäkčenie stolice a jej vyprázdňovanie napr.prípravkom ako je Forlax alebo Duphalac.

Malo by to byť pod dohľadom lekára, resp.iba krátkodobo môžete skúsiť sama nakoľko je to voľnopredajné farmakum.

Je to častý problém u predškolákov. Je dôležité s nim začať 'bojovat' čím skôr, aby si dcérka nespravila z kakania zlú skúsenosť.

Nateraz by som Vám odporučila Forlax a probiotiká, plus dlhodobo dávať samozrejme pozor na stravu a príjem tekutín.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas