Ako pomôcť 16 mesačnému synovi, ktorý má problém s vyprázdňovaním?

Zodpovedané
25. nov 2019

Dobrý deň,

môj 16 mesačný syn má problém s vyprázdňovaním. Problémy má s tým, že on miesto toho, aby potlačil, tak zatiahne a týmto si odďaľuje kakanie. A keď ho už veľmi tlačí, tak horko ťažko potlačí a ja už len vyťahujem hrubú stolicu.

Nemôže sa mu niečo týmto spôsobom stať?

Ako mu mám pomôcť?

Užíva probiotiká, vlákninu v prášku a snažím sa mu podávať čo najviac ovocia. Predtým tento problém nikdy nemal. Trvá to len posledné 3 mesiace. Pediater nám dal sirup na zmäkčenie stolice, no on vtiahne všetko.

Syn sa pri kakaní trápi a plače. Bojím sa, aby si týmto spôsobom neublížil.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ublížiť si môže štýlom že, ak bude stolicu zadržiavať môže potom dôjsť k tomu, že bude veľmi hutná a tým pádom môže dojsť k natrhnutiu konečníka. To problém môže ešte zhoršiť, kakanie bude mať zasociované s bolesťou a ešte väčším trápením.

Vhodná je v prvom rade úprava stravy, teplé kúpele a nácvik kakania. Každý deň ho na nočník dávať treba, po teplom kúpeli, neviem aký sirup Vám Váš pán doktor predpísal, ale momentálne je odporúčaný Forlax - je voľno predajný, skúste kúpiť ten, ak ten od doktora nepomáha.

Dáva sa nasledovne: deťom vo veku Vášho synčeka 2 vrecká denne - 1 ráno, 1 večer, tesne pred použitím sa obsah vrecka (prášok na perorálny roztok) rozmieša v 50 ml vody a vypije. Výsledný roztok má byť číry a priehľadný ako voda. Účinok sa dostaví s odstupom 24 - 48 hodín po užití.

Pomesiaci "príjemného" kakania, by sa mal na stolicu naučiť pekne aj sám, pretože vie že ho to nebolí, že to je potrebné (to všetko mu treba vysvetľovať) a prášok môžete vyradiť.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas