Ako pomôcť 14 mesačnému predčasne narodenému synovi, aby sa rozchodil?

Zodpovedané
12. sep 2021

Dobrý deň,

náš 14 mesačný syn stále sám nechodí. Postaví sa sám, prejde tak 3 kroky a padne na zadok. Za ruku sa pýta a prejde. Švornožkuje, vie vyliezť na gauč a aj zliezť. Chodí popri nábytku a prejde tak že od stolu ku gauču, od gauču k nábytku.

Je predčasne narodený, bol ťahaný za hlavičku vákuom. Chodíme do rizikovej poradne. Korigo vek má mesiac aj pol dozadu a podľa doktorky je to ešte ok, že samostatne nechodí.

Dokedy je to v poriadku?

Podľa neurológa má miernu hypotóniu. Zatiaľ na rehabilitácie nebol odporúčený.

Ako by som mu pomohla, aby sa rozchodil?

Ďakujem

Dobrý deň,

synček sa podľa Vášho popisu nádherne a úplne v poriadku vyvíja a nie je mu nutné v samostatnej chôdzi pomáhať. Ak štvornožkuje, chodí okolo nábytku a spraví už zopár krokov, je to iba otázka času. Ničím ho motivovať nie je treba. V tomto prípade má čas aj do 18. mesiaca. Taká "tabuľková" staršia norma je do 15. mesiaca.

Takže nijako mu netreba pomáhať za ruky ho nevodiť, nechať to na neho. S druhou osobou si môžete stať na jeden, dva metre o seba a synčeka si "posielať". Postupne sa vzdialovať, je to lepšia alternatíva ako držať za ruky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas