Ako odstrániť problém s vyprázdňovaním po zavedení príkrmov?

Zodpovedané
15. jan 2023

Dobrý deň,

na odporúčanie pediatra už 11 dní skúšam plne dojčenému 5,5-mesačnému synovi zaviesť zeleninové príkrmy. Synček váži 8 kg.

Zaviedla som mu batáty a prestal sa pravidelne vyprázdňovať. Predtým kakal aj 3x denne. Papá pekne, vodu veľmi nechce. Zmenila som zeleninu, pridala viac vody. Bez efektu. Na 4. deň bez vyprázdnenia som mu merala rektálne teplotu, nemal zvýšenú. Hneď mal potom aj stolicu. Bola kašovitá, takže nemal zápchu. Teraz má rovnaký problém a vidím, že len tlačí. Nič mu nejde. Skúšam aj vodu po lyžičkách, feniklový čaj. Bez efektu. Pediater mi odporučil preháňadlo.

Je v poriadku, že sa nevyprázdni aj 4 dni?

Kedy to už začína byť vážnejší problém?

Ako by som mu mohla pomôcť, aby sa vyprázdňoval častejšie?

Ďakujem

Dobrý deň,

po prechode na príkrmy trpí zápchou veľa detičiek. Je to veľká zmena pre zažívací trakt - z čisto mliečnej stravy zrazu nemliečne príkrmy. Veľa detí zapeká aj zemiak a batát.

Odporúčam režimové opatrenia:

1. Pitný režim: Dieťa po začatí prikrmovania má začať piť aj vodu. Na začiatku to je však pomerne malé množstvo, kým sa dieťa piť naučí. Dieťaťu robíme návyk na 180 - 200 ml vody denne. Ak dieťa nechce piť tekutiny, treba ju "prepašovať" do stravy - robiť vodovejšie príkrmy.

2. Nezabúdajte do príkrmu dávať olej - striedať kvalitný repkový, olivový, tekvicový, ľanový, neskôr maslo, ghee.

3. Pridajte slivkový nápoj – denne aspoň 50 ml. U detí pod 6 mesiacov môžete skúsiť ponúknuť odvar z ovsených vločiek. 2 lyžice ovsených vločiek povaríte v litri vody aspoň 10 minút. Po prevarení scedíte vodu a po vychladnutí ponúkate. Prípadne v odvare aj uvarte príkrm.

4. Zo stravy prechodne vyradiť niektoré "zapekacie" potraviny: mrkva, banán, čučoriedky, ryža (tu pozor na kaše!). Zaraďte zeleninový príkrm. Obzvlášť vhodná je uhorka, cuketa, tekvica, z ovocia melón, jablko, slivka - ak sú už odskúšané, alebo ich uprednostniť v zaraďovaní. Pozor - príliš veľa vlákniny z ovocia môže paradoxne spôsobiť zápchu.

Ak dieťa nejaví známky bolestí, nevracia, je spokojné, tak stolica môže nebyť aj 5 dní. Závisí to od okolností. Možno zo začiatku mu pomôžete teplomerom či rúrkou, ak nebude stolica po 3 dňoch. Pri dodržaní režimových opatrení sa nastaví vyprázdňovanie. Feniklový čaj deťom do roka neopdorúčam.


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas