Dobrý deň,
mám 2-ročnú dcérku, s ktorou veľmi bojujem s obedmi. Od samého začiatku bola veľmi náročné dieťatko, trápili ju koliky, bola večne nespokojné dieťa. Naučila som ju spávať len v kočíku, či pršalo, snežilo alebo pálilo slnko.
Keď som začala prikrmovať, siahla som po hotových príkrmoch od Hami, Hipp, Lupilu, a iné. Pre mňa to bol úžasne ušetrený čas, kedy som vedela, že aj napriek tomu, že sme celý deň von, tak ju doma čaká hotové jedlo. Zlyhala som ako matka. S odstupom času si to uvedomujem a veľmi to ľutujem, pri druhom dieťati sa človek učí z vlastných chýb a takú chybu už neurobím. V podstate mala všetko hotové a kupované, nikdy som jej nevarila. Teraz má 2 roky a nechce zjesť nič iné okrem hotového príkrmu. Sem-tam si dá do úst pečený zemiak, placku, ale nie je to taká porcia, aby sa z toho najedla. Názory ľudí okolo mňa sú, aby som ju nechala vyhladovať. Resp. mám jej povedať, že poháriky s príkrmami už nie sú. Ďalší nápad bol, aby som jej mnou uvarený príkrm dala do pohárika z kúpeného príkrmu. Nič nepomáha, radšej nebude jesť. Od septembra ju chcem dať do škôlky. Mám strach, že mi ju vrátia po týždni domov, lebo nebude nič jesť.
Jej jedálniček je nasledovný: Na raňajky má kašu alebo rožok so šunkou a syrom. Na obed je hotový - kúpený príkrm. Na olovrant i na desiatu jedáva párok s rožkom, jogurt, hotovú výživu, keksíky. V podstate nič zdravé. Na všetko nové v jedálničku povie, "ble" alebo fuj, vypľazuje na jedlo jazyk a pľuje.
Ako ju naučiť novým, zdravším jedlám?
Môže mať nejaké negatívne dopady na jej zdravie fakt, že 2 roky konzumuje v podstate prevažne len polotovary?
Ďakujem
Dobrý deň,
úplne Vám rozumiem. Sila kolektívu je ale čarovná. Nebála by som sa preto, že v škôlke nebude jesť. Nebude mať na výber doma výber vždy má. Možno by som skúsila zapojiť do kŕmenia iných rodinných členov. Vy si choďte na celý deň niekam oddýchnuť a nech je s ňou celý deň niekto iný - bez hotového príkrmu, ponúknu jej navarený obed. Nech vidí proces varenia, zapája sa.
Párok na takejto častej báze je absolútne nevhodný. Skúste ho minimalizovať na 2 - 3x za týždeň. Výživa na desiatu nie je nezdravá, ale mohla by zjesť ovocie v bežnej forme.
Pre vytvorenie správnych stravovacích návykov sú najdôležitejšie prvé dva roky života - je to taký základ (nielen pre stravovanie). Odúča sa ťažko. Každá zmena chce veľa trpezlivosti a času. Verím že to pôjde. Bojím sa, že bez plaču to nepôjde. V tomto veku to je už osobnosť.
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas