Ako naučiť 2,5-ročné dieťa rozpoznávať farby?

Zodpovedané
13. aug 2022

Dobrý deň,

mám 2,5-ročnú dcérku a buď má všetko ružové alebo zelené. Od malička som jej všetko pomenovávala, ale ona absolútne nejako nejaví záujem o farby.

Môže byť farboslepá?

Má hraciu kocku, kde je 6 farieb a tvary. Všetko krásne vloží, kde to patrí. Keď sa jej spýtam aká je toto farba, tak povie zelená.

Ako ju naučím rozpoznávať farby?

Ešte jedna otázka ohľadom plienok.

Ako dcérku odnaučiť od plienky na denný spánok?

Od septembra nastupuje do škôlky.

Ďakujem

Dobrý deň,

skúste nasledovné: Na papier nakreslite rovnaké krúžky - len ich vyfarbíte inými farbami - červená, zelená, žltá, modrá,biela, čierna. Dajte jej kocky v tejto farbe a povedze, aby ich priradila na papier s prislúchajúcou farbou. Ak ich priradí správne, tak o poruchu rozpoznávania farieb určite nejde a teda treba s ňou iba aktívne cvičiť pomenovávanie farieb. Ak nepriradí správne, odporúčam vyšetrenie OL.

Čo sa týka plienok, neviem v akej fáze odplienkovania ste. Ak ju dáte pred spánkom vycikať, tak by už bez plienočky mohlo v tomto veku vydržať s tým, že hneď po spánku sa dá vycikať. Veľa detí v tomto veku to však ešte nedokáže a nie je to medicínsky problém. Treba skúšať a aktívne vysvetľovať.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas