Ako naučiť 11-mesačnú dcéru neodmietať príkrmy?

Zodpovedané
22. mar 2023

Dobrý deň,

dcéra má 11 mesiacov a odmieta príkrmy. Čokoľvek, čo má dostať lyžičkou, odmietne. Predtým aspoň ochutnala, teraz už ani pusu neotvorí. O jedlo má záujem, chce sa ale kŕmiť sama jesť to, čo si vyberie - napríklad nám z taniera. Má však len 4 zuby, takže väčšinu ňou vybratých jedál aj tak nepožuje a nakoniec vypľuje. Čiže ochutná všetko ostatné, okrem jedál určených pre ňu. Nakoniec nič nezje. Už som z nej zúfalá. Vyváram, vymýšľam, robím rôzne placky pre ňu, "keksíčky", chlebíčky s nátierkami od výmyslu sveta a väčšina končí v koši. Mám ešte dve staršie deti a tie pekne papali od začiatku. Záleží mi na zdravej strave, preto sa u nás nejedia sladkosti ani polotovary a podobne.

Začínam mať strach, aby jej niečo v rámci výživy nechýbalo. Je dojčená, ale neviem či skoro ročnému dieťaťu dojčenie ešte dáva toľko výživy, lebo za deň toho zo stravy zje fakt málo. Na raňajky "ďobne" do chleba, občas si dá kúsok syra, uhorku alebo paradajku, na desiatu kúsok hrušky, mäkkého jablka či banánu. Na obed zje občas cestovinu alebo uvarený batát. Na olovrant si dá opäť kúsok ovocia, na večeru zje sem-tam pár kúskov vajíčka natvrdo a podobne. Je tvrdohlavá a veľmi aktívna. Behá od 10. mesiaca a celý deň sa nezastaví. Niekedy mám pocit, že ani nie je hladná.

Ako ju naučiť viac jesť?

Ďakujem

Dobrý deň,

nijako.

Každý to má inak. Dcérku momentálne viac ako jedlo zaujíma pohyb, to je úplne v poriadku. Ak klinicky nejaví známky anémie, je málo pravdepodobné, že by jej niečo chýbalo a stačí jej dzobkanie toho, čo poje.

Okrem mäsa by aj so 4 zubami nemala mať problém s žutím aj bežnej stravy - uvarená zelenina, cestovina, ryža, zemiačik, pečivko... To všetko zvládne dieťa v tomto veku už pojesť. Skúste teda ponúkať alteranatívy podávať vcelku, nie na lyžičke.

V podstate v tomto veku už môže rodinnú stravu bez dochutenia - tak to skúste vyskúšať? Navarte jedno jedlo celej rodine (napríklad ryža a soté). Jej porobte na malilinké kúsky a dajte jej na tanierik, nech sa skúša nakŕmiť sama rukami. Možno takáto alternatíva bude pre ňu lepšia. Nátierky zatiaľ nechajte nátierkami a skúste iba chlebík s masielkom a vedľa nakrájať kúsok uhorky, prípadne syr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas