Dobrý deň,
dcére zistili zo stolice helikobaktera. Doktorka jej nasadila antibiotiká (sirup a 2 druhy tabletiek) a na kontrolu máme prísť o mesiac.
Musí byť dcéra celý mesiac doma, alebo ju môžem dať do škôlky?
Sirup už dobrala, jedny antibiotiká, ktoré mala užívať len 7 dní dobrala tiež a už jej vlastne ostali len jedne tabletky, ktoré berie ráno a večer. Nekašle už ani jej netečie z nosa, nemá hlieny a vyzerá zdravo.
Ako mohla dostať helikobaktera?
Mala by dodržiavať nejakú diétu?
Môžu byť tabletky, ktoré užíva ťažšie na žalúdok? Lebo večer keď ide spať tak hovorí, že ju bolí bruško, potom ide vždy na záchod na veľkú potrebu.
Ďakujem za odpoveď
Dobrý deň,
v prvom rade infekcia Helicobacterom pylori je vo svete veľmi častá (až polovica dospelej populácie), často sa človek nakazí už v detskom veku.
Prenos ochorenia je možný aj medziľudský (najčastejšie z domácnosti - z matky/otca na dieťa, medzi súrodencami, ale aj v iných kolektívoch, kde sa používajú spoločné toalety atď.)
Nemám predstavu aké tabletky dostala, nakoľko nepíšete ich názov.
Niekedy sa ordinuje trojkombinácia liekov - 2 druhy antibiotík a jeden liek, ktorý ochraňuje sliznicu žalúdka pred kyselinou. Tento postup u detí avšak zvyčajne predchádza viacerým vyšetreniam, takže predpokladám, že dcérka skôr dostala nejaké probiotiká, alebo deflatulenciá - tie gastrointestinálnemu traktu a tráveniu pomáhajú.
Bolesti bruška môžu byť na vrub infekcie Helicobacterom. V diéte sa riadime podľa symptómov. Ak má dcérka bolesti bruška, riedke stolice, napína ju, má reflux, nafukuje ju, tak prechodne bezlaktózová strava (pokojne mlieko ale bezlaktózové) aspoň na dva týdžne.
Inak ešte obmedziť cukor a sladké potraviny. Inak v podstate zdravá racionálna strava.
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas