Ako mám postupovať, keď 1,5 ročné dieťa odmieta všetky tekutiny?

Zodpovedané
29. júl 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poriadiť ohľadom môjho takmer 1,5 ročného dieťaťa, ktoré odmieta všetky tekutiny. Skúšala som už rôzne fľašky, poháriky a nič.

Snažím sa mu dávať len čistú vodu alebo čistý čaj. Niesom v tak skorom veku za sladené nápoje. Bojím sa, že sa mu pokazia zúbky. Keď je syn smädný, tak sa na mňa driape a chce mliečko. Ešte ho kojím.

Akonáhle mu ponúknem inú tekutinu, tak je len plač a krik. Stále mu ponúkam fľašku alebo pohárik a on ho len buď odtiahne, alebo ho rovno odhodí.

Rozmýšľala som nad medom, ale to je ešte asi priskoro. Už som sa aj snažila ho odstaviť od kojenia, ale akonáhle zacítil Nutrilon, tak neskutočny rev a ani glg si nedal.

Ako mám postupovať a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

odporúčam Vám pokračovať v kojení, minimálne do konca leta, kedy tekutiny synček naozaj potrebuje.

Skúste s odstavovaním a ponúkaním tekutín zasa od stredu septembra, dovtedy to nesilte, aby si nevytvoril vyslovene odpor k poháriku, fľaške atď. Med ani sladiť nápoje neodporúčam, presne ako píšete - kazia sa zúbky, ale aj iné nežiadúce následky (zvyšovanie hmotnosti).

Za tie dva mesiace bude synček zase trošku vyspelejší, možno si dá lepšie vysvetliť, že už je dosť veľký na pohárik. Dakedy je to s detičkami v tomto "o držku", ale určite nájdete cestu ako synčeka "prinútiť" piť vodičku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas