Ako má vyzerať schéma dobrovoľných očkovaní?

Zodpovedané
23. jan 2023

Dobrý deň,

dcérka má 7 mesiacov, bola očkovaná druhou dávkou povinných očkovaní. Chcela by som ju dať do budúcna očkovať proti meningokokom, hepatitíde A, kiahňam a chrípke. Všetko pred nástupom do škôlky.

Akú časovú schému, postupnosť a kombináciu očkovaní odporúčate?

Ktoré vakcíny proti daným ochoreniam použiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

schému si vždy určuje lekár, ktorý očkuje podľa svojich preferencii a zvyklostí.

Osobne by som najskôr očkovala meningokoka B a C (Bexsero a Nimenrix). Bexsero pokojne začať hneď, Nimenrix po 3. dávke povinného očkovania. Kiahne by som dala naočkovať spolu s vakcínou MMR v 15. mesiaci. Chrípka sa očkuje v sezóne (pre dcérku stačí keď bude mať cez 2 roky - vtedy sa dá použiť nazálna vakcína - do nosa) a hepatitídu A potom na jar pred nástupom do škôlky.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas