Ako liečiť zažívacie ťažkosti 20-mesačnej dcérky?

Zodpovedané
10. jún 2022

Dobrý deň,

píšem Vám ohľadom 20-mesačnej dcérky, ktorá má vyše mesiaca zažívacie problémy. Tie sa po týždni vracajú v epizódach. Začalo to večerným zvracaním nenatrávenej stravy, čo hustú vyvrátila niečo pohltala späť a boli vodové hnačky (silno zapáchajúce a vodnaté s kúskami potravy). Následne z toho vysypaná, nasledovali horúčky 38,6°C.

Doktorka to usúdila ako diétnu chybu. Gastroenteritída, stolica zobratá na vírusy + baktérie negatívna, moc na amylázy neg. Len na + kr v moči po 4x.

Týždeň bol kľud. Po diéte sa jej postupne pridávala strava a zase zvracanie, hnačka a takto sa to opakovalo aj ráno niekedy, že jej nebolo dobre a vyvrátila sa. Stále na diéte a Hylak, rehydratačné roztoky.

Naposledy zvracala aj diétnu stravu banán, rohlík husté zvratky nenatrávené + asi z pred dvoch dňoch nenatrávená ryža čo jedla. Po každom zvracaní ako sa vyvráti prespí a má normálnu chuť do jedla. Ale zase pýta aj keď jedla skoro každú hodinu jesť, papá hltavo. Keď sa jej zobere jedlo, tak plače.

Idú jej 5ky stoličky a je tam zmena nálady u dieťatka. Jedlo dávam po menších dávkach častejšie. Máme kvázi antirefluxnú diétu. Vysadili sme Hylak, lebo pri poslednom zvracaní zvratky boli cítiť Hylakom.

ABR - negatívne. Za posledný mesiac schudla tak 1,5 kg.

Je možné, že takéto masívne zažívacie problémy môžu súvisieť s prerezávaním zúbkov?

4 zuby sa jej tlačia naraz.

Mohlo by tam byť podozrenie na celiakiu, lepok alebo nejakú neznášanlivosť potraviny?

Dieťa je stále sledované u pediatričky. Zajtra teda ideme znova dožadovať sa vyšetrenia krvi a sono.

Ďakujem

Dobrý deň,

mne to príde ako, že prvýkrát mala vírusovú gastroenteritídu (hoci sa nezachytila zo stolice, ale klinicky to tak vyzerá). No a od vtedy má stav po gastroenteritíde, teda nezregenerovaný zažívací trakt.

Hylak by som vymenila za Probiofix imun baby. Využívať 2 balenia a naďalej postupovala ako postupujete - menšie porcie naraz.

Nateraz by som zo stravy vylúčila mlieko, ak vyžaduje tak bezlaktozové jogurty, či mlieko - ak je dojčená tak vy jedzte tiež bezlaktozové produkty. Deti po prekonaní črevnej virózy totižto majú získanú neznášanlivosť laktózy, ktorá môže trvať niekoľko týždňo va môže spôsobovať symptomy ktoré popisujete.

Ak by pretrvával stav dlhšie (aj napriek týmto opatreniam), tak by som indikovala ďalšie vyšetrenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas