Ako liečiť skoro trojročnú dcérku, ktorá je každú chvíľu chorá?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

dcéra bude mať o 2 mesiace 3 roky. Od novembra začala chodiť do škôlky a odvtedy býva často chorá. Vydrží dva týždne v škôlke a zase je chorá. Naposledy mala mesiac vlhký kašeľ. Po 5 týždňoch sme ju dali do škôlky a po týždni je znovu chorá.

Dávam jej Imunoglukan, vitamín D a probiotiká.

Väčšinou mala vždy silnú nádchu. Dávali sme Fenistil a Sinupres. Keď to dlhšie nepomáhalo, tak doktor predpísal Pamycon.

Môžeme jej takto často podávať lieky, alebo máme choroby nechať, aby prešli bez liekov?

Ďakujem

Dobrý deň,

počas akútneho ochorenia, ktoré sa prejavuje najmä soplíkmi, prípadne kašlom by som postupovala nasledovne: Dieťatku by som niekoľkokrát denne čistila noštek nosným sprejom typu Aliamare, alebo inou izotonickou morskou vodou. Potom dobre vyfúkať.

Kúpiť si dobrý inhalátor, inhalovať Vincentku - 3x denne po 15 minút. Pokiaľ je prítomný aj kašeľ, tak by som dala inhalovať Ambrobene 7,5mg/1ml - radšej ako dávať lieky. Pred spánkami by som do nošteka prípadne dala aj kvapku Nasivinu, aby dlhšie zostal čistý. Kúpila by som si nejakú dobrú nosnú sprchu (https://www.cistynos.sk/pre-deti/sinus-rinse-sa... alebo konvičku) a pravidelne každý jeden deň čistila noštek. Mám s tým u škôlkarov dobré ohlasy.

Čo sa týka užívania Fenistilu, tak nemá v liečbe nádchy žiadne opodstatnenie. Je to taký medicínsky hoax (opuchnutá sliznica nošteka nereaguje na fenistil). Sinupret pre detičky, prípadne Hedelix na vykašliavanie sú dobrou voľbou.

Ale ochorenie si ide aj tak svojou cestou a kašeľ samozrejme bude trvať aj tak. Ale na podporu vykašliavania tieto rastlinné produkty podávať samozrejme môžete.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas