Ako liečiť nekonečné sople u 2,5 ročného dieťaťa?

Zodpovedané
4. mar 2020

Dobrý deň,

moja dcéra má 2,5 roka a trápia ju neustále sople.

Začne to nádchou. Vodnatý soplík ma jeden deň, na druhý už má sfarbené sople žlté až zelené. Ideme k lekárke a tá nám dá poväčšine Pamycon. Ten užíva týždeň a po týždni má zase žlté a zelené sople. Tak ideme znova k doktorke, tá nám dá Uniflox. Zaberie po týždni užívania. Potom je týždeň kľud a po týždni má zase sople.

Doktorka dcérke výtery neberie. K soplíkom sa vždy pridruží aj kašeľ.

Máme sa objednať na ORL?

Pomôžu jej tam?

Čo nám odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ja nie som zástancom toho, aby sa na každé zelené/žlté sople dávali Pamycon/Uniflox alebo iné lokálne ATB.

Najdôležitejšia je v tomto prípade podľa mňa hygiena nosa - čistiť ho opakovane niekoľkokrát denne.

Ideálne sú preplachy nosa konvičkou (u 2,5- ročného dievčatka také hraničné či by to vedela, alebo nevedela. Podľa toho či vie fúkať nos - odporúča sa až v neskoršom veku, ale sú deti - najmä dievčatká - ktoré to už zvládnu skôr), ak nezvládne to, tak čistiť po aplikácii morskej vody, kúpiť inhalátor, inhalovať sa, hneď ako soplík nabehne.

Na ORL je vhodné sa objednať kvôli možnosti zväčšenej nosnej mandle a ak by bola, mohla by sa nasadiť liečba - lokálny kortikoid na zmenšenie mandle a celkové antihistaminiká.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas