Ako liečiť hnačky u skoro ročného predčasniatka?

Zodpovedané
6. feb 2022

Dobrý deň,

dcéra bude mať o týždeň 1 rok. Dva týždne dozadu mala šiestu chorobu - horúčky a výsyp. Odvtedy mala redšiu stolicu, ale stále len raz za deň. Už týždeň má riedku stolicu, ale je to 4-5x za deň. Dnes už mala aj dosť hlienu. V cca 3. mesiaci mala v stolici krv. Hovorilo sa o mliečnej bielkovine, takže mala HA mlieko.

V auguste som mlieko zmenila na Babylove, lebo začala mať kŕče a problém s vetrami. To ustúpilo a v decembri znovu presne to isté. Znova presne po 4 mesiacoch sa začali kŕče a problém s vetrami. Doktorka len povedala, že máme čakať a mlieko nemeniť. Trochu sa to zmiernilo po 2 týždňoch a teraz toto.

Nebude mať intoleranciu alebo alergiu na mliečne?

Pri šiestej chorobe prestala prdieť. Keď sa jej podarí, tak je pokakaná. Teraz má plnú plienku do hodiny väčšinou po mlieku, jogurte, pečive.

Ako to zastaviť?

Ako jej pomôžem s hnačkami?

Nemá síce vodu, skôr takú redšiu kašu, ale má.

Máme navštíviť alergológa, či ísť na gastro?

Stačí počkať na vyšetrenie na rizikovom (11.2.), keďže dcérka je predčasniatko narodené v 34. týždni s váhou 1 460 g?

Ďakujem

Dobrý deň,

skúšali ste jej nasadiť aj probiotiká? Respektíve brala ich pri umelom mliečku? Teraz pri šiestej chorobe nebola liečená antibiotikami, však? - ak náhodou áno, nasaďte probiotiká určite.

Čo sa týka Vašich otázok - alergia už je v tomto veku skôr nepravdepodobná. Intolerancia je možná, skúste zaradiť kvapky Coliprev a uvidíte efekt - ten potom poviete na kontrole na rizikovom či Vašej pani dr.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas