Ako liečiť dlhodobejšie soplíky u 19 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
9. máj 2022

Dobrý deň,

19 mesačná dcéra má už 10. deň soplíky a vôbec sa to nezlepšuje. Naposledy mala soplíky ako 10 mesačná a trvalo to až cca 3 týždne.

Je normálne, keď také malé dieťa má až takto dlho sople?

Dá sa s tým niečo vôbec robiť?

Odsávame asi 2x za deň. Čítala som, že často sa nemá. Prvých 7 dní sme kvapkali Nasivin a dávame sprej s morskou vodou. Stav sa nezlepšuje. Soplíky sú priesvitné, až biele ťahavé. Iné príznaky nemá. Možno občas zakašle, keď má soplov veľa. Trochu sa obávam, že ak pôjde raz do škôlky, tak bude stále doma.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, je to bohužiaľ normálne, že soplíky sa ťahajú aj 3 týždne. Nie je pravda, že sa nemá často odsávať - odsávať sa má tak často, ako je treba. Ideálne kombinovať s učením dieťaťa k fúkaniu nosa. Vždy pred odsaním či fúkaním nastriekať do nošteka mroskú vodu na rozpustenie hlienov.

Aktuálne ochorenie nijako nesúvisí s tým, aký bude priebeh jej chorobnosti pri nástupe do kolektívu. S tým, že na začiatku bude chorľavá musíte ale rátať. Práve preto je vhodné učiť ju fúkať noštek a inhalovať Vincentku, aby ste ochorenia neskôr ľahšie manažovali.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas