Ako liečiť clostridie u 13 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
29. jan 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom 13 mesačnej dcéry, ktorá má od 7. mesiaca v stolici clostridie. Naposledy som ju dávala vyšetreiť pred dvomi týždňami. Do cca 11 - 12 minút mala redšiu stolicu. Tá sa jej potom upravila a už ju má normálne formovanú. Stolicu máva 2 - 3x denne.

Doktorka odporúčila dávať probiotiká. Tak sme dávali Probiofix a Probiofix Imun. Istú dobu kázala dávať aj Hylak. Ten ju však zapekal. Potom sme prestali dávať probiotiká. Stolicu mala normálnu, tak mi to prišlo zbytočné. Už nemala ani typický zápach. Som zdravotná sestra a s clostridiami som sa v práci stretla.

Teraz nám doktorka povedala, aby sme dávali po 5gtt.

Z práce viem, že sa clostridie liečia sirupom (Vancomycin), ale neviem ako to je pri deťoch.
Doktorka hovorí, že probiotiká stačia. Ja však nechcem nič zanedbať.

Ako by ste liečili dieťa vy?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

postup Vašej pani doktorky je správny. U detí sa pri takomto náleze a klinike dávajú probiotiká.

Sama vidíte, že klinika nie je významná a nie je preto žiaduca ATB liečba. Je to dieťa a postup je tam iný ako u starých ľudí, ktorí majú Cl. difficile a hnačky 10 a viackrát denne. Clostridie môžu byť aj súčasťou črevnej flóry novorodencov a dojčiat.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas