Ako liečiť chrčanie a mierny kašeľ u trojmesačného bábätka?

Zodpovedané
16. nov 2021

Dobrý deň,

mám skoro trojmesačného synčeka, ktorý dnes v noci začal chrčať a mierne kašľať. Celú noc sme nespali, lebo bol nepokojný a plačlivý. Skúšala som odsať soplíky, ale skoro nič nešlo.

Bojím sa, aby som ho nenakazila, lebo posledné dni som mala silnú nádchu sprevádzanú bolesťami hrdla a prínosových dutín. Chránila som sa respirátorom.

Dieťa je už druhý deň extrémne plačlivé. Je na umelom mlieku, ale to buď nepije, alebo pri pití kričí. Potom to doháňa v noci.

Ide o rastovú fázu?

Večer o 19tej nám vždy pekne zaspal a spal aj 6 hodín bez prebudenia. Posledné dni je hore každých 40 minút. Trochu sa napije, zaspí a znovu kričí. Reflux nemá, robili mu vyšetrenie.

O aký problém ide?

Ako môžeme synčekovi pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak chrčí, niečo v nošteku má. Preto aj plače pri pití, pretože potrebuje pri pití dýchať noštekom a to mu zrejme nejde.

Je potrebné pred odsávaním do nošteka nastriekať Aliamare, počkať 30 sekúnd a až potom skúsiť odsať (hlieny sa tak ľahšie odsávajú, ak sú hutné). Na spánok ho klinovito vykladajte (klinový matrac alebo niečo pod časť hrudníka a hlavičku)

Nekúrte na noc v spálni. Radšej mu dajte pod pyžamko aj body ak by bol studený, prípadne aj zvlhčite vzduch (namočená plienka na radiátor), či zvlhčovač vzduchu.

Od kašľa zatiaľ nič. Ak by bol už produktívnejší, môžete Mucosolvan junior. Ale najdôležitejšie je odsávanie hlienov a zvýšená poloha počas spánku.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas