Ako liečiť časté zápaly hrdla u trojročnej dcérky?

Zodpovedané
26. feb 2020

Dobrý deň prajem,

dcérka má 3 roky a 3 mesiace a od septembra má opakujúce zápaly hrdla a výtery vždy potvrdia hemofila . Momentálne má aj zlatého stafylokoka. Spôsobuje jej to teploty do 40°C a má veľmi hlienový kašeľ. Zvykla mať aj soplík, ale tentokrát ho nemá.

Pani doktorka jej dala na týždeň ATB. Keď jej vlhký a dráždivý kašeľ pretrváva, tak doktorka povie že to choroba doznieva.

Kašeľ trvá niekoľko mesiacov a dcérka je veľmi málo v škôlke. Nastúpila tam až v decembri kvôli chorobnosti a aj to tam bola dva týždne.

Momentálne berie Suprax. Volala som pani doktorke že dcérka má úplne červené boľavé hrdlo. Jej odpoveď bola, že už len nemocnica, že to na jej už dala najsilnejšie ATB. Od septembra ich brala hádam všetky druhy.

Ako jej môžem pomôcť?

Imunologička nezistila zlú imunitu, len ju má troška zníženú. Brala Broxovaxom, ale aj počas užívania bola stále chorá.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

zvýšená chorobnosť po nástupe do škôlky je bohužiaľ častým problémom mnohých detičiek.

Odpoveď Vašej pani doktorky je pravdivá. Suprax sú širokospektrálne 3.generačné cefalosporíny - určite na zapálené hrdlo zaberú.

Samozrejme antibiotiká by sa mali predpisovať opodstatnene, ale ak má dcérka teplotové ochorenia, zvýšené CRP a pozitívne výtery tak opodostatnené to je.

Ak nie je vždy robené CRP, tak si ho žiadajte, lebo môže ísť o akútne virózy a môže byť dlhodobo osídlená Hemofilom. To znamená, že ho dlhodobo v hrdielku má. Nemusí to znamenať, že vždy pri teplotách je ochorenie spôsobené Hemofilom a teda, že vždy sú nutné ATB.

Otázne je, či je doma dostatočne dlhý čas po doužívaní ATB a teda či nejde imunitne oslabená do škôlky, kde sa na ňu "nalepí" nejaký vírus a spôsobí, že baktéria (ktorou je možno aj dlhodobo osídlená ale za bežných okolností by to nebol problém) "zaúraduje". Aj toto je možnosť.

A samozrejme je treba zvážiť ORL vyšetrenie.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas