Ako liečiť atopický ekzém a časté škrabanie u 2,5 ročného syna?

Zodpovedané
5. nov 2020

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn má od narodenia ekzém, ktorý sa nám relatívne darilo zvládať. Bola som s ním aj na vyšetrenie na alergoimunológii a u kožnej, ale nič nezistili.

Syn má tiež problémy s veľkou stolicou, raz kaká veľa, potom ho zatýka. Určite to spolu súvisí, pretože keď pekne kaká, tak sa ekzém zlepšuje. Momentálne sme ale na tom tak, že ekzém nie a nie aspoň trošku prečistiť a v noci, aj keď mu dám sirup predpísaný lekárkou proti škrabaniu škrabe si zápästia a lakťové jamky do krvi.

Ak sa náhodou nezobudím a nepokrémujem ho, alebo mu to jemne neškrabkám, tak sa doškriabe úplne a teda začíname odznova. Skúsila som už veľmi veľa krémov. Najlepšie nám zaberala značka Atoderm. Mali sme aj Holtov, Excipial, Lipobase.

Ako mám postupovať?

Aké riešenia mi navrhujete?

Ďakujem

Dobrý deň,

toto je určite na riešenie kožnej lekárky. Treba riadne odsledovať stravu, po čom sa ekzém zhoršuje.

To samozrejme aj súvisí so stravou. Navrhujem Vám založiť si zošit, písať stravu synčeka a písať tu aj v akom štádiu je ekzém, ako sa škriabe, ako stolica.

Určite Vám výjde nejaký záver, s ktorým sa bude dať pracovať. Návšteva kožnej lekárky je určite potrebná.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas