Ako funguje masť Propranolol na liečbu hemangiomov u štvormesačného syna?

Zodpovedané
6. sep 2021

Dobrý deň,

štvormesačný syn má povrchové hemangiómy - 1 plošný na boku bruška a 2 jahôdkový na krku. Predpísali mu Propranolol masť.

Ako funguje táto látka na liečbu hemangiómov?

Čítala som, že sa používa pri úzkosti a depresiách.

Z akého dôvodu je predpisovaná aj na liečbu hemangiómov?

Doktorka nám tiež ponúkla liečbu sirupom cez hospitalizáciu v nemocnici. Ja s tým stotožnená nie som. Čítala som, že liečba môže spôsobiť problémy s tlakom, diabetes.

Aký je Váš názor na túto problematiku?

Ďakujem

Dobrý deň,

čo som videla detičky, ktoré liečili aj sirupom, tak som sa nestretla s danými komplikáciami ani u jedného. Diabetes nie je možné "dostať" na základe liečby. Tá iba spôsobuje prechodné zníženie cukru v krvi, preto je liečba zahajovaná v nemocnici a dieťatko sa zvýšene sleduje.

Táto liečba je však v réžii kožného/hematológa takže treba konzultovať s ním, nakoľko majú týchto pacientov na dennej báze práve oni.

Liečba masťou má rizík oveľa menej a ak nie ste nateraz stotožnená so sirupom. Táto alternatíva je fajn a bude sa sledovať ako sa stav vyvíja.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas