Ako dlho trvá žltačka u plne dojčeného dieťaťa?

Zodpovedané
16. okt 2020

Dobrý deň,

môj 10 týždňový syn je stále žltý. Z pôrodnice nás pustili na tretí deň po pôrode s hodnotou bilirubínu 150. Kontrolný odber u pediatra sme mali v 10. týždni a hodnota je 120.

Lekárka povedala, že je to zvýšené, ale netreba nič roiť. Syn je dosť spavý, hore nevydrží dlhšie ako hodinu a hneď opäť spí. Je plne dojčený.

Máme odlišné rh faktory. Ja mám plus a on mínus. Lekárka iné krvné testy ani nerobila.

Je to v poriadku?

Máme žiadať nejaké vyšetrenia

Dokedy môže byť plne dojčené dieťa žlté?

Ďakujem

Dobrý deň,

žlté sfarbenie kože nie je smerodajné - smerodajná je koncentrácia bilirubínu v sére. Vaša hodnota je nízka, bez nutnosti prerušenia dojčenia (to sa prerušuje až nad 290mmol/l) alebo aplikácie liečby. Nízka hodnota bola aj pri prepustení z nemocnice.

Žltačka dojčených detí spravidla začína odznievať po 10.tom týždni (do toho 16. týždňa, by mala úplne).

Ak by pretrvávala treba vyšetriť pečeňové enzýmy, hladinu hormónov štítnej žľazy.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas