Ako dlho treba školopovinné dieťa nechať doma po odznení príznakov bežnej virózy?

Zodpovedané
27. sep 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom liečby dieťaťa.

Ako dlho treba školopovinné dieťa nechať doma po odznení príznakov bežnej virózy?

Teda prechladnutie, črevná viróza, náhla horúčka bez ďalších príznakov.

Modelový príklad: 8-ročné dieťa večer bolelo bruško, v noci a aj ráno malo teplotu okolo 38,0°C. Poobede sa už cíti dobre, je dobre zavodnené.

Ďalší príklad: 10-ročné dieťa sa cez deň necítilo dobre, večer zvracalo, teplota v noci stúpla do 38,0°C. Zvracalo aj na ďalší deň doobeda, horúčku už potom nemalo.

Aké platia zásady ohľadom dĺžky zotavovania doma?

Ďakujem

Dobrý deň,

neexistujú žiadne zásady ani odporúčania v tomto. Dieťa, ktoré nemá akútne príznaky ochorenia môže ísť do kolektívu z hľadiska toho, že by nemalo nakaziť iné deti. Z hľadiska jeho vlastnej imunity - po ochoreniach je imunita oslabená, takže každé ďalšie stretnutie s patogénom je pre ňu nápor.

Imunita klasického školáka je už ale trénovaná a ak bol priebeh ochorenia ľahký, mala by sa rýchlo spamätať. U škôlkarov to také rýchle nie je. Čím je infekcia ťažšia, symptómy dlhšie, tým aj imunita potrebuje viac dní na zotavenie.

V prípade 1 aj 2 by som dala dieťa do školy ak sa aspoň 24 hodín má už objektívne aj subjektívne dobre, je bez príznakov ochorenia.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas