Dobrý deň,
dcérka doniesla zo škôlky pravdepodobne šarlach.
Boli sme s ňou na pohotovosti, kde nám lekárka povedala, že nebude robiť výter z hrdla. Vraj je to jasný streptokok. Dcérka dostala penicilínové antibiotiká.
Má ich užívať 7 alebo 10 dní?
Je potrebné aj vyšetrenie moču?
Máme ísť na kardiológiu?
Za odpoveď ďakujem
Dobrý deň,
antibiotiká odporúčam užívať 10 dní.
Šarlach je typicky detské infekčné ochorenie prenášajúce sa kvapôčkovou infekciou, spôsobené Streptococcom sk. A (prípadne C), typicky bývajú prítomné vysoké horúčky, angína a krupicovitý drsný exantém (výsyp) v podbrušku, slabinách, na podnebí, pod pazuškami, a začervenanie na tvári, pri čom v okolí úst je pokožka biela. Po 2 týždňoch nastáva ošupovanie kože.
Najobávanejšou komplikáciou šarlachu je práve reumatická horúčka (postihuje kĺbny aparát a srdiečko) a glomerulonefritída (postihuje obličky).
Ak Vaša pani doktorka správne diagnostikovala šarlach a nasadila penicilínové antibiotiká v priebehu prvých 9 dní od vzniku príznakov, tak sa nemusíte týchto komplikácii obávať. Celkovo odkedy sa šarlach lieči penicilínom, tak komplikácie bývajú minimálne frekventné, skoro až žiadne.
Vyšetrenie moču a výter hrdla po preliečení sa robí, prípadne pri nejasnostiach, či liečba bola úspešná, sa indikuje aj vyšetrenie ASLO z krvi. Štandardne ak nemáme dôvod myslieť na komplikácie, tak dieťa neodosielame na žiadne špecializované vyšetrenie.
Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas