Ako dlho sa lieči mykoplazma u 5 mesačného dieťatka?

Zodpovedané
20. jan 2022

Dobrý deň,

moje 5 mesačné dieťa už mesiac kašle. A to hlavne v noci a ráno. Až teraz na moju prosbu dala doktorka vyšetriť krv a zistila sa mykoplazma. Dcéra berie Sumamed.

Aká dlhá býva liečba?

Ako to mohla chytiť, keď nie je v kontakte s deťmi?

Do koľkých dní by mala pocítiť úľavu?

Doteraz brala Fenistil. Ako som jej ho vysadila a nasadila antibiotiká, tak je to horšie.

Môže byť pri mykoplazme prítomné aj zadýchavanie?

Keď kašle, tak dychčí.

Nebola diagnóza zistená neskoro?

Ďakujem

Dobrý deň,

v podstate všetky otázky by ste mali adresovať Vašej pani doktorke, lebo bez poznania presných okolností Vás môžem zmiasť. To určite nie je mojím cieľom.

Tak orientačne Vám odpoviem: Nie je štandardné pri každom kašli dieťa traumatizovať odbermi či výtermi. Takže postup je štandardný, liečba závisí od symptómov. Antibiotiká sú zvolené tak, že by mali zabrať. Treba určite počkať mininálne 5 dní na hodnotenie či sa stav lepší.

U takto malého dieťatka každá infekcia DC môže spôsobovať zadýchavanie, tzv. bronchiolitídu. Pokiaľ by sa Vám nezdalo dýchanie dcérky, tak je určite nutné ísť na pohotovosť. Infekciu patogénom mohla dostať od kohokoľvek s kým trávi čas. Nemusela byť v kontakte vyslovene s deťmi.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas