Ako dlho potrvá obdobie pravidelného večerného plaču?

Zodpovedané
13. nov 2022

Dobrý deň,

mám prvé bábätko, ktoré má 5 týždňov. Všimla som si, že každý večer presne o 18:00 začne plakať. Je prebalené, napapané, spievam mu, kolíšem ho, no nič nepomáha. Ani cumlík. Potom to okolo 20:00 prejde. Pri zaspávaní vydáva rôzne zvuky, niekedy chrapká, inokedy vydáva zvuky ako kuriatko. Ďalší problém je, že má zapálené očká. Dávam mu na to Ocuflash a antibiotické kvapky Uniflox, ale veľmi nezaberajú.

Ako dlho potrvá obdobie pravidelného večerného plaču?

Je bežné, že majú takéto bábätká zapálené očká?

Je normálne, keď sa mi zdá, že s jedným očkom trošku škúli?

Ďakujem

Dobrý deň,

"obdobie plaču" sú koliky v pravom slova zmysle. Ide o epizódy neutíšiteľného vyššie ladeného plaču sprevádzaného pučením, priťahovaním končatín k brušku, odchodom plynov, problémami s vyprázdnením sa, sčervenaním tváre.

Začínajú sa typicky objavovať okolo 3. týždňa a sú prítomné najmä vo večerných hodinách (výskyt je ale možný kedykoľvek cez deň). Maximum plačúcich epizód je do 10. týždňa, po ktorom sa stav postupne zlepšuje. Okolo 4. mesiaca (nanajvýš v 6.) by mali epizódy neutíšiteľného plaču vymiznúť („ako keby uťať“, z ničoho nič). V diagnostike kolík sa opiera o pravidlo „3“ – trvá 3 hodiny denne, viac než 3 dni v týždni, 3 a viac týždňov po sebe.

Najlepší liek je čas.

Skúste sa zamerať na tieto body:
1. Štúdiami overené probiotiká s obsahom L. reuteri - na našom trhu Biogaia Protectis.
2. Štúdiami neoverené účinky – prípravky s účinnou látkou simetikon (Espumisan L, Simethicon baby, Sab simplex). Pri plači dieťatko hltá vzduch, preto na vyprdkanie teoreticky môžu pomôcť – štúdie to však nepotvrdili.
3. Režim dieťatka – dojčené deti kontrola mechaniky dojčenia, kontrola uzdičky, vždy odgrgnutie po jedle, poloha na brušku pod dozorom, nedojčené deti – antikolikové fľašky, mlieko premiešavať lyžičkou (trasením sa tvoria bublinky).
4. Režimové opatrenia – masáže bruška vyhriatymi rukami v smere hodinových ručičiek, cvičenie s nohami (zatláčanie k hrudníku a späť), nosenie koža na kožu, láskavý prístup.
5. Režim matiek dojčených detí – matka môže vyskúšať na 2 týždne eliminačnú diétu (bez mlieka, ani bezlaktózové produkty, citrusov, alergénov ako ryby, orechy, sója, arašidy, med) – avšak koliky nemusia súvisieť so stravou matky, preto, ak nie je efekt, tak sa po 2 týždňoch vrátiť naspäť k bežnej strave, aby nedochádzalo k zbytočným diétam a možnému nedostatku vitamínov matky.

Osobne vôbec neodporúčam podávanie feniklového čaju, prípadne výrobkov z feniklu (Baby calm), nakoľko ich dlhodobé užívanie je pre deti do roka vyslovene neodporúčané.

Niekedy úľavu prinesie použitie rektálnej rúrky a následný masívny odchod plynov, či stolice. Pri pravidelnom používaní však hrozí riziko oslabenia zvieračov konečníka či poranenie, preto je vhodné použitie rektálnej rúrky (či hrotu detského teplomera) minimalizovať na extrémne situácie.

Škúlenie je v tomto veku normálne. Na zapálené očká by som okrem kvapiek odporučila masáže slzných bodov. Masáž môžete robiť niekoľkokrát denne. Pokiaľ napriek kvapkaniu očí a masírovaniu stav pretrváva, tak je nutná kontrola očným lekárom (očný lekár skontroluje priechodnosť slzných ciest).

Masáž slzného kanála sa robí nasledovne (môžete ju robiť napr počas kŕmenia dieťaťa):

  • umyte si ruky,
  • ostrihajte nechty,
  • položte ukazovák na vnútornú stranu očného kútika (ku koreňu nosa) - 5x zatlačte na kožu a prst dvihnite (pokožka okolo môže zblednúť z tlaku prsta),
  • pri masáži môže zo slzných bodov vytekať hnisavý sekrét (ale nemusí).


Nech sa darí


Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas