Ako dlho môže mať dieťa pri a po viróze upchatý nos?

Zodpovedané
14. feb 2023

Dobrý deň,

na jeseň 2022 začala moja 4-ročná dcéra chodiť do škôlky a začal sa kolotoč chorôb. Najprv mala 2x rhinovírus, bola bez teploty. Potom angínu s ATB a nakoniec Covid-19, ktorý sa ťahal veľmi dlho.

Od 15. novembra mala 10 dní teploty a 15 dní bola pozitívna. Covid-19 sa jej usídlil v nose. Tri týždne jej tiekli hlieny a pokašliavala, mala upchatý nos, chrápala. Asi po mesiaci ju to prešlo a začala dýchať normálne aj cez deň aj v noci.

1,5 mesiaca po Covide-19 bola zdravá. Potom chytila nádchu bez teploty, do siedmych dní jej ustúpila. Dýchala normálne, občas v noci sa ťažšie po zaspatí nadychovala. Následne už ok celú noc a cez deň vôbec žiaden problém.

Po cca 10 dňoch sa jej nos začal znova zapchávať a zas začala trochu sopliť. Vôbec neviem, či to je ďalší infekt alebo nejaký následok toho prvého. Skôr sa mi zdá akoby to bolo niečo ďalšie.

Má trochu hlieny a upchatý nos, ktorý jej prekáža v noci. Keď sa jej zapchá cez deň, tak má "nosovú reč". Pomôže jej Nasivin, po ňom dýcha bez problémov a problémy sa úplne vytratia. Nechcem jej ho však moc dávať, lebo je návykový. Dávam jej Panaviral, skúšame aj Rinogerminu (tá ju veľmi štípe v nose). Na preplach používam Sinus Rinse for kids, dávam jej Colostrum.

Má zapchatú len jednu nosnú dierku, druhou dýcha dobre. Nemá zelené hlieny, ATB brala 1x v živote, zapálené ucho nemala nikdy, nekašle, ona sa ani na to ťažšie dýchanie nezobudí, je oddýchnutá a neprekáža jej to, skôr ja ju počujem, lebo spíme v jednej miestnosti.

Ako dlho pri (po) viróze je norma, aby mala upchatý nos?

Keď jej dám Nasivin, tak ho má odopchatý a normálne dýcha asi 20 hodín. Potom sa jej zas začne upchávať.

Kedy by sme už mali ísť napr. na ORL a riešiť to?

Ako dlho dáva dokopy nosná madľa, ktorá sa pri infektoch zväčšuje?

Ďakujem

Dobrý deň,

niekedy trvá aj mesiac po viróze pokým sa zmenší nosová mandľa, ktorá imponuje ako upchatý nos. Ak však je zapachatá iba 1 nosová dierka (je z nej aj výtok), tak je to vždy trošku podozrivé, či si tam dieťa "nedalo" cudzí predmet. Radšej by som odoslala k ORL.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas