Ako dlho je syn pri piatej chorobe infekčný?

Zodpovedané
22. dec 2022

Dobrý večer,

5-ročný syn má zjavne piatu chorobu. Začalo to v nedeľu úplne z ničoho s horúčkou 38,8°C a sťažoval sa na bolesť hlavy. Poobede spal, čo on nezvykne. Nasledujúce 3 dni mal stále teplotu do 39°C, keď prestal účinkovať sirup.

Občas sa sťažoval na bolesť bruška. V stredu sa mu na tvári objavil výsev, ale len na lícach. Nie je to typická vyrážka, skôr ako keby malé červené žilky. Tie vytvárajú obraz podobný po facke. Od stredy má stále počas dňa kolísavú teplotu do 38,3°C. Výsev sa dnes objavil aj na trupe, ale len mierny.

Kedy môže dieťa v takomto prípade do kolektívu?

Ide predvianočný týždeň a on skutočne túži ísť do škôlky.

Je vysoká pravdepodobnosť, že by nakazil iné deti?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak bude 3 dni bez teploty, tak môže ísť do škôlky. Úprimne, ale nie je to úplne najbezpečnejšie aj pre neho.

Po viróze je telo oslabené a ľahšie niečo nachytá. Teraz je veľmi akútna sezóna respiračných vírusov a môže sa tak stať, že na sviatky niečo donesie domov.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas