Ako by ste liečili jačmeň u 5 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
8. jún 2019

Dobrý večer,

mám 5 mesačného synčeka, ktorý mal pred mesiacom začervenané oči. Naša lekárka nás poslala k očnej. Tá mu predpísala mastičku Tobradex bez toho, aby sa mu na očká pozrela.

Syn mal hneď vedľajšie účinky a už po prvom natretí som masť vysadila a kvapkala do očičiek Ophthalmo-Septonex. Začervenanie sa trošku zlepšilo. Išla som s ním k lekárke, aby sa na neho ešte pozrela. Odpoveď bola "choďte na Kramáre".

Keďže nemáme auto, tak som ho zobrala na pohotovosť, kde mu predpísali kvapky do očí Kanamycín a Ophthalmo-Framykoin. Po kvapkách zlepšenie, ale po mastičke horšie. Išla som na očnú kliniku tam mi povedali, že má jačmeň. Už to mal naplnené hnisom. A opäť nech ideme na Kramáre, že mu to tam budú rezať.

Prečítala som si o tom a vraj sa to reže len vtedy, keď to stvrdne a nepraskne to. V lekárni mi odporučili samonahrievacie okuliare (ako teplý obklad) mastičku na jačmeň a Ocuflash kvapky. Povedali mi, že na Kramáre ísť nemusíme. Vraj tam máme ísť len v tom prípade, že by to ozaj neprasklo a nezlepšovalo sa to. Po asi 3 použitiach okuliarov jačmeň pekne praskol a hnis vytiekol.

Začala som mu kvapkať aj Tobradex, po ktorom nemá vedľajšie účinky ako z mastičky. Všetko sa krásne hojí a nemá to už ani červené. Len trošička ružovkasté. No lenže už aj na druhom oku mu to navrelo a ošetrujem to ako to prvé oko. Zo dňa na deň je to krajšie a lieči sa to.

Aký je Váš názor na takúto liečbu?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

liečba jačmeňa je v prvej línii konzervatívna - t.j. dávajú sa maste a aplikuje sa suché teplo. Presne pre to, ako Vám povedali v lekárni, aby sa sám "nazberal" a praskol. Ak to však nejde konzervatívne, tak v druhej línii nastupuje operačné riešenie. U detí (väčšinou) v celkovej anestézii na očnom vykonajú operačný zákrok, pri ktorom hnis odstránia.

To, že mal synček po Tobradex-e nežiadúce účinky je veľmi zriedkavá reakcia. Čo sa týka O-framykoinu ten sa na liečbu jačmeňa vyslovene dáva, takže tiež je nezvyčajné zhoršenie nálezu po aplikácii tohto lieku.

Ja som synčeka nevidela a ani nie som očný lekár. Ak mi očný lekár povie, že niečo treba nejako riešiť, dieťa riešim podľa jeho skúseností a odporúčaní a verím mu.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas