Ako by malo spať 9 týždňové dieťa a ako mu vytvoríme režim?

Zodpovedané
26. jan 2020

Dobrý deň,

naša 9 týždňová dcérka má problém so spánkom. Spí maximálne 6 hodín za 24 hodín. A musíme vynaložiť veľké úsilie, aby sme ju uspali.

Prvé 2 dni po narodená aj prespala 5 hodín v kuse. Žijeme v Írsku a pôrodná asistentka, ktorá chodí prvých 5 dní denne do domácnosti povedala, že ju máme budiť každé 2 hodiny na kŕmenie. Vraj inak začne strácať hmotnosť a nastane problém.

Je to naše prvé dieťa, tak sme dali na jej slová. Dvakrát sme ju zobudili z dlhého spánku a odvtedy sa mi zdá, že sme jej narušili rytmus.

Boli sme u rôznych lekárov a každý hovorí, že neexistuje univerzálne číslo, že koľko hodín má novorodenec spať.

Mne sa však nezdá byť normálne, aby takto malé dieťa dokázalo byť hore aj 10 hodín. A to by bola hore aj viac pokiaľ by sme ju hodinu neuspávali. Zaspí jedine v aute a aj to až po 20 minútach jazdy. Vtedy dokáže spať aj 3 hodiny. Keď auto zastane, tak sa do minúty zobudí. Pri prechádzke v kočíku niekedy zaspí, niekedy nezaspí.

Priberá normálne a počas budenia neplače. Zaujíma sa o okolie a má rada interakciu. Ale je vidieť, že je unavená. Zíva a bojuje so spánkom Zaspí na pár minút a vzápätí sa mykne a zobudí sa.

Manželka je už zúfalá, od pôrodu sa ešte nevyspala. Každý deň plače. Aj keď zoberiem dcérku na 3 hodinu autom, tak nevie sama zaspať.

Aký je Váš názor?

Ako by malo spať 9 týždňové dieťa a ako mu vytvoríme režim?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

mrzí ma Váš stav s dcérkou, ale bohužiaľ ťažšiu otázku ste nevedeli položiť. Ako dieťaťu vytvoriť režim, na to neexistuje reálne odpoveď, nakoľko každé dieťa je prísne individuálne a vyžaduje preto osobitý prístup. Sú detičky, ktoré nespia, ale spať 6 hodín z 24 je pre také malé dojča (novorodenec je iba prvých 28 dní) naozaj nedostačujúce.

Treba sa zamerať na bytové podmienky - fajčiarska domácnosť? teplo? svetlo? postieľka pri radiátore? vlhkosť vzduchu? rituály? - kúpanie, prebalená plienka, oblečenie pohodlné, postieľka? - ďalšou otázkou je či je dcérka dojčená alebo umelo kŕmená - ak dojčená veľký vplyv má strava matky - kofeín, čaje, opäť fajčenie, alkohol, mliečne výrobky, ďalej veľký vplyv má samotné nastavenie manželky (ale to je bludný kruh, lebo každá žena by bola určite nervózna a nešťastná keby jej dieťatko nechce spať) .

Uspávanie v aute nie je ideálne, dieťa v tomto veku nemá tráviť dlhý čas v autosedačke, sú aplikácie na simulátory zvukov, čo tak dať jej k postieľke to - napríklad simulátor zvukov auta/vysávača/féna niektoré detičky to vyžadujú, kúpiť postieľku s možnosťou ľahkého pohojdávania, alebo ďalšia vec...nevadí jej poloha? skúsiť dať postieľku do 15-30 stupňovej polohy (na strane, kde má dcérka hlavičku), možno jej táto poloha bude vyhovovať viac.

Také veci ako nemať cez deň zapnúť televízor, tablet, mobil pri dcérke to asi dodržiavate...

Ja osobne poznám matky s dojčatami, ktoré "vyflusnuté" a zničené nespavosťou, navštívili detského psychiatra, ktorý na chvíľku dieťa nastavil na preparát na spanie, čím sa dieťaťu vytvoril spánkový režim... Matka sa vyspala, dieťa sa vyspalo, po krátkej medikamentóznej liečbe sa lieky vysadili ale dieťaťu režim zostal, a matke zdravý rozum.

Je to síce tá poslednejšia alternatíva, ale poznám aj také.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas