Aké vyšetrenie by malo absolvovať dvojročné dieťa, ktoré má zvýšené amylázy v krvi?

Zodpovedané
7. apr 2022

Dobrý deň,

dvojročné dieťa má zvýšené hodnoty S - AMS v krvi a lipáza. Amylázy sa stále troška zvyšujú. Predpokladám, že ide o slinné amylázy, lebo ostatné výsledky má úplne v poriadku. Dieťa dlhodobo veľmi slintá. A to až tak, že má z toho červenú pusinku. Myslela som, že to zo zúbkov, ale asi je niekde inde problém.

Teploty nemá, len slabo je a pije. S tým máme problém od 8. mesiaca. Chodíme na gastro a dlhodobejšie užíva nutridirinky Multi Fibre. Na kontrolu ideme až v júni.

Aký závažný problém tam môže byť?

Kam dieťa v takom prípade odoslať?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak sú zvýšené amylázy dlhodobo s progresiou, kontaktujte gastro. Robí sa aj sonografia.

Záleží aj od toho ako sú zvýšené. Niekedy sa zvyšujú pri akútnych ochoreniach. Odber by mal byť robený v čase, keď je dieťa zdravé.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas