Aké vyšetrenia absolvovať kvôli dlhodobému kašľu u 2-ročnej dcéry?

Zodpovedané
4. feb 2023

Dobrý deň,

moja dcéra má dva roky a 3 mesiace a už viac ako mesiac intenzívne kašle. Najprv mala iba sople sfarbené dozelena, neskôr pridal sa kašeľ. Ten som jej liečila doma Sinupretom a cibuľovým sirupom. Ani po vyše týždni jej to neprešlo. Navštívili sme pediatra, ktorý jej predpísal antibiotické kvapky do nosa. Sople jej po týždni prešli, ale v noci ju prepadali neutíšiteľné záchvaty kašľa. Opäť sme navštívili pediatra, urobil jej výter z úst, výsledky boli v poriadku. Popočúval ju. Mal podozrenie na reflux, odporučil skúsiť Gastrotuss alebo Robitussin. Nasadili som teda Robitussin, keďže sa záchvaty kašľa v noci zhoršovali a dcéra sa z nich aj povracala. Po pár dňoch už nemá nočné záchvaty, ale kašeľ stále pretrváva. Kašle najmä ráno po zobudení, v noci okolo druhej, tretej a cez deň pri miernej námahe. Miestami znie kašeľ vlhko, miestami dráždivo. Cez deň má občas opäť sopeľ, ráno zelený. O chvíľu skončí s užívaním Robitussinu a stále nie je vôbec fit. Nemám pocit zlepšovania. Skôr je to ako na hojdačke. Jeden deň lepšie, ďalšia noc horšie. Príde mi to už veľmi dlhá doba, aby sme nevedeli vyliečiť jeden kašeľ.

Aké vyšetrenia si máme ešte pýtať, ako postupovať v efektívnej liečbe?

Ďakujem

Dobrý deň,

ak pán doktor dcérku riešil a nepočul v náleze nič znepokojivé, tak zatiaľ to nie je medicínsky nejako rušivo dlhá doba.

Kašeľ môže po ochorení trvať aj niekoľko týždňov. Keďže v noci už nekašle a kašle najmä po zobudení, zamerala by som sa aj na režimové podmienky. A to v izbe na kúrenie zvlhčovať vzduch, nekúri, ideálna teplota okolo 20°C. Pred spánkom dôkladná tolaeta nosa a inhalácie Vincentkou.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas