Aké vyrážky sú to na stehnách a lýtkach nášho 20 mesačného syna?

Zodpovedané
8. okt 2019

Dobrý večer,

nášmu 20 mesačnému synčekovi sa pred niekoľkými mesiacmi vyhodili drobné vyrážky na lýtkach, stehnách, ramenách a predlaktí. Žijeme v zahraničí a tu nejaké vyrážky neriešia.

Vyrážky sa ale celý čas rozširujú a je ich dosť veľa. U lekára sme už boli niekoľkokrát a vraj je to v poriadku. Vystriedali sme už dosť mastičiek, ale nič nezaberá. Nepomohli ani tie, ktoré sú kortikosteroidové. Dávali sme Oilatum do kúpeľa, mastíme každý deň a je to horšie a horšie. Vyrážky nesvrbia.

O aký zdravotný problém môže ísť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

ak by som uvažovala o ejakej forme atopie, tak postup takýto: kortikoidy by som nedávala, treba kožu premasťovať a do vody ako ste aj dávali - Oilatum alebo podobné.

Kožu je potrebné premasťovať aj viackrát denne (skombinujte kalciový krém a niečo na suchú kožu u detí), synčeka kúpať vo vlažnej vode, pomerne rýchlo, a osušovať prikladaním uteráka.

A prechodne by som skúsila nasadiť Aerius 2,5 ml denne.

Ak by som uvažovala o niečom inom - napr. reakcia na oblečenie, tak treba porozmýšlať, či sa to nezlepší napríklad v lete, keď nenosil nohavice, alebo naopak, či sa to nezhoršilo v lete pri kontakte so slnkom a trávou. V tom prípade by sme mohli rozmýšľať o solárnej dermatitíde alebo lokálnej reakcii na podnety..

Bohužiaľ sa nedá určiť z fotky bez liečebných pokusov o čo presne ide.

Prajem pekný zvyšok dňa.
MUDr. Denisa Jaššová
Instagram: @pediatricka_denjas